Bývalý vyšetřovatel korupce na ŘSD je definitivně nevinný. Bude žádat odškodné a návrat k policii

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 12. 2016 12:53
Bývalý detektiv protikorupční policie Rostislav Kotrč, který vyšetřoval vyvádění peněz z ŘSD, vyhrál i v odvolací instanci, když Vrchní soud v Praze potvrdil jeho nevinu. Expolicista byl obžalován z toho, že jeho chybou došlo k prozrazení identity klíčové svědkyně a že pustil do médií důležité informace z vyšetřování. Kotrč nyní bude žádat návrat k policii a odškodné.
Bývalý detektiv Rostislav Kotrč.
Bývalý detektiv Rostislav Kotrč. | Foto: Lukáš Bíba

Praha – Bývalý elitní detektiv protikorupční policie Rostislav Kotrč, který měl vyzradit důležité informace z vyšetřování korupce na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), je nevinný. Odvolací Vrchní soud v Praze tak potvrdil rozsudek první instance a zamítl odvolání státního zástupce.

"Soud projednal odvolání, přezkoumal ho a dospěl k závěru, že důvodné není. Jednání obžalovaného nelze kvalifikovat jako trestný čin. Soudu první instance v tomto ohledu nelze nic vytknout," řekl předseda senátu Viktor Mach.

Bývalý detektiv Kotrč byl hlavním vyšetřovatelem v kauze vyvádění peněz z Ředitelství silnic a dálnic. Šéfové společnosti měli podle kriminalistů dostávat úplatky za pronájem dálničních odpočívadel a tankovacích stanic.

U první instance soudu Kotrč čelil obvinění, že vyzradil identitu jedné z utajených svědkyň. K tomu mělo dojít, když se advokáti obviněných teprve seznamovali se spisem, Kotrč jim prý zpřístupnil protokol, kde bylo jméno uvedeno. Kromě toho se měl o detaily z vyšetřování podělit s novinářem ze serveru Lidovky.cz.

Následně zasáhla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), Kotrč byl z vyšetřování odvolán a obviněn z vyzrazování citlivých informací. Bývalý detektiv se bránil tím, že o svědkyni už psala v minulosti média a jméno tajné nebylo. Identitu šlo zjistit i kvůli pochybení detektivů, kteří před ním na kauze pracovali.

Kotrč navíc kritizoval průběh samotného vyšetřování ŘSD, které podle něj bylo nekoncepční. Vážné výhrady měl i ke způsobu, kterým probíhalo vyšetřování GIBS. "Doteď mi ani nevrátili zabavené věci," tvrdí.

Zpět k policii a odškodné

Nyní chce Kotrč zpět k policii. "Vzhledem k tomu, že oba soudy zjistily, že jsem se ničeho nedopustil, tak budu žádat o návrat. Budu samozřejmě žádat i náhradu škody, protože to poškodilo situaci rodiny," řekl Kotrč Aktuálně.cz. O jakou částku by mělo jít, však nechtěl vůbec komentovat.

Žalobce Pavel Prýgl trvá na Kotrčově vině. "Bylo to strohé a nereflektovalo to podstatnou část mé argumentace. Nemám na svém názoru co měnit," zhodnotil odůvodnění soudu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy