Bývalý vyšetřovatel korupce na ŘSD je definitivně nevinný. Bude žádat odškodné a návrat k policii

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 12. 2016 12:53
Bývalý detektiv protikorupční policie Rostislav Kotrč, který vyšetřoval vyvádění peněz z ŘSD, vyhrál i v odvolací instanci, když Vrchní soud v Praze potvrdil jeho nevinu. Expolicista byl obžalován z toho, že jeho chybou došlo k prozrazení identity klíčové svědkyně a že pustil do médií důležité informace z vyšetřování. Kotrč nyní bude žádat návrat k policii a odškodné.
Bývalý detektiv Rostislav Kotrč.
Bývalý detektiv Rostislav Kotrč. | Foto: Lukáš Bíba

Praha – Bývalý elitní detektiv protikorupční policie Rostislav Kotrč, který měl vyzradit důležité informace z vyšetřování korupce na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), je nevinný. Odvolací Vrchní soud v Praze tak potvrdil rozsudek první instance a zamítl odvolání státního zástupce.

"Soud projednal odvolání, přezkoumal ho a dospěl k závěru, že důvodné není. Jednání obžalovaného nelze kvalifikovat jako trestný čin. Soudu první instance v tomto ohledu nelze nic vytknout," řekl předseda senátu Viktor Mach.

Bývalý detektiv Kotrč byl hlavním vyšetřovatelem v kauze vyvádění peněz z Ředitelství silnic a dálnic. Šéfové společnosti měli podle kriminalistů dostávat úplatky za pronájem dálničních odpočívadel a tankovacích stanic.

U první instance soudu Kotrč čelil obvinění, že vyzradil identitu jedné z utajených svědkyň. K tomu mělo dojít, když se advokáti obviněných teprve seznamovali se spisem, Kotrč jim prý zpřístupnil protokol, kde bylo jméno uvedeno. Kromě toho se měl o detaily z vyšetřování podělit s novinářem ze serveru Lidovky.cz.

Následně zasáhla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), Kotrč byl z vyšetřování odvolán a obviněn z vyzrazování citlivých informací. Bývalý detektiv se bránil tím, že o svědkyni už psala v minulosti média a jméno tajné nebylo. Identitu šlo zjistit i kvůli pochybení detektivů, kteří před ním na kauze pracovali.

Kotrč navíc kritizoval průběh samotného vyšetřování ŘSD, které podle něj bylo nekoncepční. Vážné výhrady měl i ke způsobu, kterým probíhalo vyšetřování GIBS. "Doteď mi ani nevrátili zabavené věci," tvrdí.

Zpět k policii a odškodné

Nyní chce Kotrč zpět k policii. "Vzhledem k tomu, že oba soudy zjistily, že jsem se ničeho nedopustil, tak budu žádat o návrat. Budu samozřejmě žádat i náhradu škody, protože to poškodilo situaci rodiny," řekl Kotrč Aktuálně.cz. O jakou částku by mělo jít, však nechtěl vůbec komentovat.

Žalobce Pavel Prýgl trvá na Kotrčově vině. "Bylo to strohé a nereflektovalo to podstatnou část mé argumentace. Nemám na svém názoru co měnit," zhodnotil odůvodnění soudu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy