Za diskriminaci kvůli pohlaví ekonomka Marie Čaušević s konečnou platností vysoudila omluvu a odškodnění 300 tisíc korun. Žádala vyšší sumu. Co se týče odškodnění, Ústavní soud ženinu stížnost odmítl. Zrušil však rozhodnutí o nákladech řízení, které v praxi znamenalo, že Čaušević více zaplatí na nákladech, než kolik dostane na odškodném.
"Výrok o nákladech řízení byl v rozporu s principy spravedlnosti," řekla soudkyně zpravodajka Daniela Zemanová. Znovu musí rozhodnout Městský soud v Praze, bude se však už zabývat jen náklady řízení, nikoliv žalobou jako takovou. Větší část nákladů patrně ponese protistrana, tedy Pražská teplárenská. Přesné rozdělení ale nechtěla Zemanová předjímat.
Představenstvo Pražské teplárenské v roce 2005 nevybralo Čaušević na místo finanční ředitelky, přestože v konkurzu uspěla a doporučila ji poradenská firma. Společnost vyhlásila další kolo výběrového řízení, které vyhrál muž. Čaušević v roce 2006 podala žalobu. Požadovala kromě omluvy milion korun jako zadostiučinění v penězích. Byl to jeden z prvních podobných sporů na českém pracovním trhu. Soudy postupně vynesly řadu protichůdných rozhodnutí.
Čaušević přiznaly nejprve 150 tisíc, poté celkem 300 tisíc korun. Podle odvolacího Městského soudu v Praze je částka spolu s omluvou "schopna reparovat vzniklou nemajetkovou újmu". Verdikt potvrdil Nejvyšší soud a v základu i Ústavní soud. Městský soud ale podle ústavních soudců chyboval při rozhodování o nákladech řízení. "Připouští-li zákon vícero interpretačních variant při určení náhrady nákladů řízení, je nutno u diskriminačních sporů volit vždy ten výklad, který je pro oběť diskriminace příznivější," stojí v nálezu.