Dvě noci čekání, než ČSA opravily letoun

Vendula Křížová, Ondřej Besperát
5. 1. 2006 11:28
Praha/Dubaj - Ve dnech, kdy se mluvilo o odchodu Jaroslava Tvrdíka z čela ČSA, strávili klienti této společnosti dvě noci v hale letiště v Dubaji kvůli technické závadě na letounu.
Cestující letu OK 188 byli nuceni v tranzitním prostoru letiště v Dubaji strávit dvě noci. Foto z mobilního telefonu.
Cestující letu OK 188 byli nuceni v tranzitním prostoru letiště v Dubaji strávit dvě noci. Foto z mobilního telefonu. | Foto: Aktuálně.cz

Let OK 188 letounem Airbus 310 z Prahy do Colomba na Srí Lance s mězipřistáním v Dubaji zůstal v tomto městě dvě noci kvůli drobné netěsnosti palivové nádrže, která se projevila po mezipřistání během doplňování paliva. Všech jeho sto osmdesát cestujících, mezi nimiž bylo zhruba patnáct Čechů, bylo podle slov jednoho z cestujících nuceno strávit bezmála dvě noci v tranzitním prostoru letiště, aniž by se někdo snažil jejich situaci řešit.

"Závada byla místními techniky opravena, ale vzhledem ke klimatickým podmínkám prodlužujícím dobu vytvrzování těsnících chemických přípravků, se oprava protáhla," píše ČSA ve svém prohlášení.

"Bezpečnost letu ani cestujících nebyla ohrožena. Klientům se samozřejmě velice omlouváme a mají také nárok na kompenzaci. Dohodli jsme se, že jim nad rámec Montrealských úmluv dáme 18 000 korun," uvedla mluvčí ČSA Jitka Novotná.

Letadlo, které mělo z Dubaje původně odletět 3. ledna ve 23:05, nakonec podle informací ze serveru ČSA vzlétlo 5. ledna v 10:25 tamního času. Na Srí Lanku dosedlo po dvanácté hodině středoevropského, tedy asi v pět hodin tamního času. Nyní však mají cestující další problém - svá zavazadla dostanou kvůli bezpečnostním opatřením až zítra.

ČSA: spali v hotelu. Cestující: není to tak docela pravda.

Mluvčí ČSA však říká, že se českým aeroliniím podařilo pro cestující sehnat hotel. "Přestože hotelové kapacity v Dubaji byly plně obsazeny, podařilo se ČSA zajistit pro cestující ubytování ve čtyřech hotelových zařízeních," uvedla Novotná. Navíc podle ní v Dubaji panuje státní smutek, jelikž zemřel jeden ze šejků, a to situaci dopravce také trochu zkomplikovalo.

"Bylo to nehorázné, každé dvě hodiny hlásili, že za dvě tři hodiny poletíme a tak to šlo celou první noc," řekl pro Aktuálně.cz jeden z cestujících Michal Skribuckij. Na Srí Lance loni pomáhal jako záchranář a nyní tam s rodinou vyrazil na dovolenou.

Skribuckij popsal celou situaci v jedné z SMS.

 Druhý den cestující letadla pendlovali mezi hotelem a letištěm. V hotelu strávili část dopoledne i odpoledne, dvakrát však byli vyzváni, aby se připravili na odlet. Po druhé výzvě pak prožili v tranzitním prostoru ještě jednu noc. Ve tři ráno cestující shromážděné před duty-free obchodem  přišla rozehnat policie. "Máme se prý odebrat do letištní restaurace," napsal v SMS Skribuckij. 

"Cestujícím jsme zajistili jídlo v pětihvězdičkové restauraci," říká mluvčí českých aerolinií. Podle jejích informací se však naplánovaný let zdržel také kvůli tomu, že se sedm cestujících nedostavilo k odletu a z bezpečnostních důvodů proto také musela být vyložena všechna zavazadla těch, kteří letěli z Prahy až do Colomba. #reklama

Informování? Podivné?

Podle výpovědi cestujícíh se zdá, že personál letiště věděl předem, že letadlo dříve jak za 24 hodin nepoletí. "Když jsme nasedli do letadla, kapitán nám řekl, že únik paliva opravovali kytem, který musel 24 hodin tvrdnout, a proto máme takové zpoždění," uvedl Skribuckij. Podle jeho slov to muselo být jasné od začátku. "Mám pocit, že nám lhali," dodal.

Zástupce ČSA v Dubaji se prý nejdříve snažil situaci řešit a byl na telefonu. "Naposledy nám říkal, že se neobjeví, protože hlídá opravu letadla, pak už jsem se mu nedovolal," řekl záchranář.

Problémy nejsou tak časté

Naposledy měl Airbus A310 větší problémy v březnu roku 2004. Kvůli odchylce ve fungování hydraulického systému nabral zpoždění let z New Yorku do Prahy. O technických problémech letadel se hodně hovořilo také v souvislosti s tragickými nehodami boeingů v srpnu 2005.

 

Právě se děje

Další zprávy