Dva lidé obžalovaní ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy před vsetínským okresním soudem odmítli vinu. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinní žalobce z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle obžaloby vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozí muži až roční vězení, ženě až tři roky vězení.
Sedmačtyřicetiletý Pochyla řídil 20. září 2020 část odpoledne záchranné práce v Choryni na Vsetínsku a jejím okolí, kde rybáři v řece pozorovali první mrtvé ryby. Ačkoliv podle státního zástupce Petra Válka zjistil zasažení řeky neurčitou chemickou látkou, nezajistil postupný odběr vzorků vody proti proudu. "Odebral pouze jeden vzorek," řekl žalobce. Kvůli nedostatečnému průzkumu tedy podle něj nemohl zjistit, kudy se znečištění do řeky dostalo. "To zkomplikovalo možnost vyšetření případu," uvedl žalobce.
Čtyřiapadesátiletá Šulová podle obžaloby jako referentka radničního odboru životního prostředí a výstavby v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku v roce 2018 povolila firmě Energoaqua v lagunách akumulovat namísto vyčištěných vod z čistírny odpadních vod povrchové vody. Podle rozsudku v hlavní větvi kauzy měla změna za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod do řeky, což přispělo k havárii. Rožnovský městský úřad podle státního zástupce k rozhodnutí o změně užívání stavby nebyl místně příslušný a ve věci měl rozhodovat zlínský krajský úřad. Neuskutečnilo se podle něj také zjišťovací řízení týkající se vlivu změny na životní prostředí.