Dolínek odmítá rušení nočních tramvají kvůli hluku. Zabraňme tomu nesmyslu, píše Ludvíkovi

Domácí Domácí
29. 12. 2016 11:44
Až sedm desítek převážně nočních tramvajových spojů by kvůli hlukovým limitům v Praze měly nahradit autobusy. To ale odmítá magistrát, podle nějž by toto řešení bylo špatné jak pro Pražany, tak pro životní prostředí. Náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek požádal ministerstvo zdravotnictví o úpravu metodiky, která hluk posuzuje.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Facebook

Praha – Náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek nesouhlasí s tím, aby některé noční tramvajové spoje byly kvůli hlukovým limitům nahrazeny autobusy. Obrátil se kvůli tomu na ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka s tím, aby pravidla pro výpočet hlukových limitů změnil.

"Jsem připraven udělat všechno pro to, abych tomuto nesmyslu zabránil. Ve spolupráci s kolegy jsme připravili dopis, který jsem odeslal ministrovi zdravotnictví. Obsahuje argumenty, žádost o úpravu metodiky výkladu příslušného nařízení vlády i návrhy na jeho novelizaci," uvedl náměstek s tím, že výměna tramvají za autobusy by byla namířená proti Pražanům i životnímu prostředí. Problémovým místem je podle něj například Bělehradská ulice.

Důvodem pro nahrazení až 73 tramvajových spojů, které jezdí nejčastěji mezi 22. a 6. hodinou, jsou nová pravidla pro výpočet hlukových limitů. Hygienici nově tramvaj považují za dráhu, u níž se automaticky počítá s takzvaným ochranným pásmem, které však v úzkých pražských ulicích nelze zajistit, vysvětluje magistrát. Paradoxně tak platí méně přísná pravidla pro autobusy, které by tak musely tramvaje nahradit.

"Máme jasné argumenty, které jsme připraveni předložit na jednání hlavní hygieničce i ministru Ludvíkovi. Proto pevně věřím, že se dokážeme dohodnout a zvítězí logika a zdravý rozum," uzavřel náměstek Dolínek.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 27 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy