Dodávky penicilinu jsme za půl roku zvýšili o 500 procent. Problém je panika, říká farmaceutická firma

8. 9. 2023 10:39
Dodávky penicilinu jsme za půl roku zvýšili o 500 procent. Problém je panika, říká farmaceutická firma

Výrobci dodají do druhé poloviny listopadu do Česka 300 tisíc balení penicilinu v tabletách a suspenzích. Měl by ho tak být dostatek, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. V pondělí přijde 30 tisíc balení penicilinu od společnosti BB Pharma, která dodávky do Česka v posledním půlroce zvýšila o 500 procent, uvedl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví předseda představenstva společnosti Jiří Volf. Podle zástupců ministerstva i distributorů hraje v současném nedostatku léků velkou roli panika. Pacientům doporučili lék si v lékárně, která to umožňuje, například v nemocnici nebo řetězci lékáren, rezervovat před tím, než pro něj vyrazí.

Podle předsedy České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Ilji Tachecího má dostatek jiných náhrad i známý lék na průjem, který dlouhodobě chybí.

BB Pharma podle Volfa pokrývá asi 15 procent českého trhu s penicilinem a firma urychlila podzimní dodávky. "Stejným způsobem debatujeme i s dalšími výrobci a zároveň řešíme dodávky ze zahraničí," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V tiskové zprávě poté uvedl, že do prvních říjnových dní bude dodáno 130 tisíc balení v suspenzích a tabletách, do druhé poloviny listopadu dalších 170 tisíc balení.

"Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny (na covid-19), než aby nějakému pacientovi chyběl," dodal ministr. Na kritiku, kterou očekává, je připravený. Odmítl kritiku, která zazněla od poslance Andreje Babiše (ANO), který ve sněmovně uvedl, že on by penicilin zajistil a sám dovezl. "Opravdu si nemyslím, že by premiér (Petr) Fiala postupoval takhle," dodal s odkazem na Babišovo řízení boje proti epidemii covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy