Do Soči letí se Zemanem i šéf českého Lukoilu

Eliška Bártová Eliška Bártová
5. 2. 2014 0:00
Martin Nejedlý je v hradní delegaci, i když jeho firma dluží státu 27,5 milionu.
Martin Nejedlý.
Martin Nejedlý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentská delegace, která zítra odletí s Milošem Zemanem na olympijské hry, není nikterak početná, ale má jednoho zajímavého člena.

Kromě prezidentovy manželky Ivany a nejbližších spolupracovníků bude hlavu státu doprovázet také šéf firmy Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý. Toto zjištění deníku Aktuálně.cz Hrad potvrdil.

„Do Soči letí z pozice poradce pro energetiku," upřesnil mluvčí Jiří Ovčáček. „V této souvislosti podotýkám, že v Soči pan prezident plánuje absolvovat bilaterální setkání."

Prezidentovi tak bude dělat doprovod muž, o jehož minulosti veřejnost téměř nic neví. Hrad totiž opakovaně odmítá zveřejnit Nejedlého životopis.

Martin Nejedlý jako místopředseda voliči odmítnuté strany.
Martin Nejedlý jako místopředseda voliči odmítnuté strany. | Foto: Aktuálně.cz

Známé však je, že Nejedlý v Rusku dlouhodobě působil. Byl také členem volebního výboru Zemanovy kampaně a v současné době je stále místopředsedou strany SPOZ, která v posledních volbách navzdory prezidentově intervenci v kampani propadla.

Zároveň je třeba připomenout, že prezidentům energetický poradce je jednatelem a spolumajitelem firmy Lukoil, která dluží státu 27,5 milionu za nedodaný letecký petrolej do strategických zásobníků.

Za veřejné peníze

Účast Nejedlého, v prezidentské delegaci jenom potvrzuje spekulace, že v současné době patří ke klíčovým lidem prezidenta. Na jakých bilaterálních jednáních má Nejedlý konkrétně prezidenta v Soči doprovázet, ale není zřejmé. Mluvčí Hradu Ovčáček nechtěl informaci upřesnit.

„O jednotlivých bilaterálních schůzkách budeme informovat v průběhu návštěvy Soči," uvedl pouze.

Zároveň konstatoval, že Nejedlý si bude pobyt v Rusku hradit ze svého. Do Soči ovšem poletí armádním speciálem společně s prezidentem, a tudíž jeho letenka bude hrazena z veřejných peněz.

Ani tato skutečnost nezměnila postoj Hradu a dál odmítá zveřejnit základní informace o jeho minulosti. „Platí, že poskytnutí (životopisu) je plně na rozhodnutí Martina Nejedlého," konstatoval Ovčáček.

Kancléř Mynář na palubě nechybí.
Kancléř Mynář na palubě nechybí. | Foto: Aktuálně.cz

Žádost redakce o Nejedlého životopis Hrad už několikrát zamítl s odkazem na skutečnost, že manažer zdejší pobočky ruského gigantu je pouze externím neplaceným poradcem a tudíž je čistě na jeho vlastním uvážení, zda jej poskytne.

Sám Nejedlý tento dokument ale také nechce předložit. „Nehodlám se k tomu vyjadřovat, jsem externím poradcem, nejsem osoba veřejně činná, nevidím důvod," řekl Aktuálně.cz. „V mém životopise není nic takového, co bych nechtěl zveřejnit. Ale toto stanovisko je neměnné."

Tři dny v Soči

Kromě Nejedlého bude prezidenta do Soči doprovázet kancléř Vratislav Mynář, šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček a mluvčí Jiří Ovčáček.

Delegace odlétá ve čtvrtek kolem poledne, návrat je naplánován na neděli večer.

První den má prezident v plánu povečeřet s olympioniky, následující den slavnostně otevře Český dům a zúčastní se zahajovacího ceremoniálu. Zároveň chce navštívit některou ze sportovních událostí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy