Do Soči letí se Zemanem i šéf českého Lukoilu

Eliška Bártová Eliška Bártová
5. 2. 2014 0:00
Martin Nejedlý je v hradní delegaci, i když jeho firma dluží státu 27,5 milionu.
Martin Nejedlý.
Martin Nejedlý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentská delegace, která zítra odletí s Milošem Zemanem na olympijské hry, není nikterak početná, ale má jednoho zajímavého člena.

Kromě prezidentovy manželky Ivany a nejbližších spolupracovníků bude hlavu státu doprovázet také šéf firmy Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý. Toto zjištění deníku Aktuálně.cz Hrad potvrdil.

„Do Soči letí z pozice poradce pro energetiku," upřesnil mluvčí Jiří Ovčáček. „V této souvislosti podotýkám, že v Soči pan prezident plánuje absolvovat bilaterální setkání."

Prezidentovi tak bude dělat doprovod muž, o jehož minulosti veřejnost téměř nic neví. Hrad totiž opakovaně odmítá zveřejnit Nejedlého životopis.

Martin Nejedlý jako místopředseda voliči odmítnuté strany.
Martin Nejedlý jako místopředseda voliči odmítnuté strany. | Foto: Aktuálně.cz

Známé však je, že Nejedlý v Rusku dlouhodobě působil. Byl také členem volebního výboru Zemanovy kampaně a v současné době je stále místopředsedou strany SPOZ, která v posledních volbách navzdory prezidentově intervenci v kampani propadla.

Zároveň je třeba připomenout, že prezidentům energetický poradce je jednatelem a spolumajitelem firmy Lukoil, která dluží státu 27,5 milionu za nedodaný letecký petrolej do strategických zásobníků.

Za veřejné peníze

Účast Nejedlého, v prezidentské delegaci jenom potvrzuje spekulace, že v současné době patří ke klíčovým lidem prezidenta. Na jakých bilaterálních jednáních má Nejedlý konkrétně prezidenta v Soči doprovázet, ale není zřejmé. Mluvčí Hradu Ovčáček nechtěl informaci upřesnit.

„O jednotlivých bilaterálních schůzkách budeme informovat v průběhu návštěvy Soči," uvedl pouze.

Zároveň konstatoval, že Nejedlý si bude pobyt v Rusku hradit ze svého. Do Soči ovšem poletí armádním speciálem společně s prezidentem, a tudíž jeho letenka bude hrazena z veřejných peněz.

Ani tato skutečnost nezměnila postoj Hradu a dál odmítá zveřejnit základní informace o jeho minulosti. „Platí, že poskytnutí (životopisu) je plně na rozhodnutí Martina Nejedlého," konstatoval Ovčáček.

Kancléř Mynář na palubě nechybí.
Kancléř Mynář na palubě nechybí. | Foto: Aktuálně.cz

Žádost redakce o Nejedlého životopis Hrad už několikrát zamítl s odkazem na skutečnost, že manažer zdejší pobočky ruského gigantu je pouze externím neplaceným poradcem a tudíž je čistě na jeho vlastním uvážení, zda jej poskytne.

Sám Nejedlý tento dokument ale také nechce předložit. „Nehodlám se k tomu vyjadřovat, jsem externím poradcem, nejsem osoba veřejně činná, nevidím důvod," řekl Aktuálně.cz. „V mém životopise není nic takového, co bych nechtěl zveřejnit. Ale toto stanovisko je neměnné."

Tři dny v Soči

Kromě Nejedlého bude prezidenta do Soči doprovázet kancléř Vratislav Mynář, šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček a mluvčí Jiří Ovčáček.

Delegace odlétá ve čtvrtek kolem poledne, návrat je naplánován na neděli večer.

První den má prezident v plánu povečeřet s olympioniky, následující den slavnostně otevře Český dům a zúčastní se zahajovacího ceremoniálu. Zároveň chce navštívit některou ze sportovních událostí.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy