Do slunovratu se slunce moc neukáže. Bude inverze

Kamila Petrdlíková, Meteopress
17. 12. 2007 11:06
Čeká nás podmračený týden, mráz a mlhy

Praha - Poslední adventní týden bude utopen v mlhách a inverzi. Čekají nás mrazivá rána.

Počasí by mělo být po celý tento týden téměř neměnné, inverze postihne celou střední Evropou. Těsně před Štědrým dnem by se ale měla podle předpovědi meteorologa Petra Hofmana z Meteopressu rozrušit a trochu zeslábnout.

Situaci u nás bude i nadále ovlivňovat mohutná tlaková výše se středem nad jižní Skandinávií, která přinese do nížin deku z nízké oblačnosti.

V horských oblastech se ale nového sněhu nedočkáme, naopak s postupným oteplováním ho do Vánoc i ubyde.V nížinách se budou naopak maximální teploty šplhat na hodnoty pouze lehce nad nulu. Rána budou opravdu mrazivá a při vyjasnění na sněhové pokrývce může teplota klesnout až na -10°C.

Kardiaci, pozor

Chladno s teplotami pod bodem mrazu může negativně působit na osoby se zvýšeným krevním tlakem a s anginou pectoris. Lékaři jim nedoporučují prudké přechody z vyhřátého prostředí do venkovního prostoru, zejména v ranních hodinách.

Odborníci také varují před ranními mlhami, které mohou v podnulových teplotách namrzat a komplikovat situaci na silnicích.

Inverze potrápí i rizikové skupiny obyvatelstva, pozor by si měli dávat opět především kardiaci a osoby s nemocemi dýchacího ústrojí. Tam, kde se mlhy a mraky udrží celý den, se nemusí dobře cítit také psychicky labilní lidé.

Tento týden nás navíc čeká nejkratší den v celém roce, kdy se k 22.12. datuje letošní slunovrat.

 

Právě se děje

Další zprávy