Zeman: Hrozí nám superholocaust, zaútočme na Islámský stát

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 1. 2015 11:45
Prezident v projevu k osvobození koncentračního tábora v Osvětimi přirovnal režim islamistů k předválečnému Německu.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha – Hrozí nám superholocaust z rukou Islámského státu, prohlásil prezident Miloš Zeman na mezinárodním fóru Let My People Live, které se koná u příležitosti 70 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Zeman přirovnal Islámský stát k režimu Adolfa Hitlera ve 30. letech a vyzval k ozbrojenému zásahu mezinárodních jednotek na jeho území.

"Máme-li zabránit superholocaustu a masivnímu zabíjení lidí, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci vedenou na mezinárodní úrovni, vedenou Radou bezpečnosti OSN. Akci, do níž by měli vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti,“ uvedl Zeman.

Prezident navrhl, aby armáda nezabírala rozsáhlá území, ale pomocí moderních technologií zlikvidovala výcvikové tábory teroristů. Kdyby podle Zemana Británie a Francie vojensky zasáhly poté, co Hitler v roce 1936 zabral Porýní, nedošlo by k Mnichovské dohodě, druhé světové válce ani holocaustu.

"Chybí nám dosud odvaha a stále podléháme tomu, čemu se ve 30. letech říkalo appeasement. Stále se domníváme, že teroristická hnutí lze edukovat. Ano, Hitler nás edukoval plynovými komorami. A proto se obávám, že než začneme vážně uvažovat o takové mezinárodní síle rychlého nasazení, bude potřeba ještě řady teroristických útoků, než si veřejnost uvědomí, že s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ dodal prezident.

Pokrytecké demonstrace nestačí

Podle Zemana se většina lidí shodne na tom, že je potřeba zabránit opakování holocaustu. Když ale přijde na praktické kroky, je jejich odhodlání slabší. Podle Zemana nepomohou legislativní změny nebo "mnohdy pokrytecké“ demonstrace.

Upozornil, že nebezpečí nehrozí jen různým náboženstvím a ateistům, ale také muslimům. Ocenil také některé arabské země, které se připojily k boji proti Islámskému státu. Prezident hodlá v půlce února navštívit Jordánsko a Spojené arabské emiráty, které se na náletech proti islamistům podílejí.

Nejde o první Zemanovy ostré výroky na adresu islamistů či islámu obecně. Naposledy prezident pobouřil arabské země, když po útocích teroristů na židovské muzeum v Bruselu naznačoval, že islám jako takový je teroristická ideologie.

"Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," uvedl Zeman při vystoupení na izraelské ambasádě.

Omluvu pak požadovala například Organizace islámské spolupráce, prezident však vzkázal, že se omlouvat nebude. Zemanovy výroky museli vysvětlovat čeští diplomaté v Saúdské Arábii, která pohrozila obchodními sankcemi.

Po útoku na týdeník Charlie Hebdo v Paříži pak Zeman vyzval k deportaci nepřizpůsobivých imigrantů a prohlásil, že každý má žít ve své původní zemi. To se podle Zemana vztahuje i na potomky přistěhovalců, kteří se v nových zemích již narodili - díky "genetické závislosti" jsou údajně jejich vlastí státy, ze kterých přišli jejich rodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy