Dluhy černých pasažérů vymáhaly firmy kryté offshore

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 10. 2013 12:00
Lidé, jež odhalili světoví novináři, pracují i v Česku, popisuje deník Insider.
Informační tabule na londýnské adrese, kde podle rejstříku sídlí majitelé M.B.A. Finance.
Informační tabule na londýnské adrese, kde podle rejstříku sídlí majitelé M.B.A. Finance. | Foto: Zuzana Pavlíčková

Praha - Tři statutární moravská města svěřila v minulých letech vymáhání dluhů černých pasažérů městské dopravy firmě, jejíž majitelé jsou skryti za britskou společností registrovanou v Londýně. A také za jméno jednatele, který se objevil na seznamu mezinárodní organizace investigativních novinářů, když popisovala v deníku Guardian největší postavy světového off shore byznysu. 

Dluhy byly firmě M.B.A. by safesaver">Finance prodány krátce poté, co podíl ve společnosti získal z většiny právě anonymní vlastník. 

Objevil to deník Insider, který podrobně popsal příběh zmíněné firmy a působení jejího jednatele v off shore byznysu.

Ostrava, Brno, Jihlava

V letech 2008-2010 prodal ostravský dopravní podnik M.B.A. by safesaver">Finance 14 300 pohledávek za neuhrazené jízdné pouze na základě poptávkového řízení.

Přes čtyři tisíce pohledávek pak získala firma v letech 2009 a 2010 od Dopravního podniku Brno. Tady už získala zakázku na základě výběrového řízení.

Pohledávky dopravních podniků skoupila tato společnost také v Jihlavě, tamní radnice však odmítla upřesnit, kdy a kolik pohledávek bylo firmě odprodáno.

Před třemi lety pak získala M.B.A. by safesaver">Finance zakázku také od polostátního gigantu ČEZ. Smlouvu na vymáhání pohledávek má uzavřenu na dobu neurčitou.

Kolik pohledávek přesně bylo firmě předáno k vymáhání, ČEZ nesdělil. Stejně jako částku, již za to M.B.A. by safesaver">Finance inkasuje.

„Jde o několik tisíc obchodních partnerů, celkem v řádu několika desítek milionů korun," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Odměna je maximálně několik procent z vymožené částky."

Vzpomínka na kancléře

Deník Insider zjistil, že zakázku u ČEZu firma vysoutěžila ještě s dalšími třemi společnostmi, mezi nimiž je například i Credit Management. Jeho vlastníci jsou také skryti, a jak už dříve deník Insider uvedl, anonymními akciemi této vymahačské firmy se dvakrát na valných hromadách prokázal současný prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Proč polostátní firma nechává vydělávat firmy s vlastnickou strukturou, u níž se lze těžko dopátrat pravého majitele, vysvětluje mluvčí Kříž standardní formulací. „Musíme se pohybovat v rámci zákona a ze zákona nemůžeme dát do výběrových řízení takovouto podmínku."

Firma M.B.A. by safesaver">Finance přitom není členem Asociace inkasních agentur. „Praktiky této společnosti, se kterými se na trhu setkáváme, často neodpovídají našemu Etickému kodexu, který musí všichni členové AIA dodržovat," komentoval tento fakt prezident Asociace Vladimír Gazárek.

Podle jednatele firmy M.B.A. by safesaver">Finance je však důvodem nezačlenění do asociace skutečnost, že se její aktivity „zcela nepřekrývají".

Kromě těchto společností vymáhá pohledávky českých dlužníku například také firma Caldershot finance ltd. Její vlastník je opět skryt v Británii za anonymními akciemi.

V této společnosti, kterou v Česku zastupoval vlivný právník Miroslav Jansta, se vystřídali dokonce tři ze seznam 28 nastrčených jednatelů. Ti mají za úkol krýt skutečného vlastníka.

Čtěte více v placeném deníku Insider:Detailní příběh M.B.A. Finance. A kdo je Damian James Calderbank?

 

Právě se děje

Další zprávy