Děti mají na Facebooku průměrně 200 přátel, každé desáté někdo požádá o nahou fotku

ČTK ČTK
14. 9. 2015 10:25
Z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyplynulo, že děti nemají svůj účet na sociálních sítích řádně zabezpečen. Do přátel si přidávají i lidi, které neznají, v průměru se tak "přátelí" i se 200 lidmi. Více než polovina si přidává své rodiče. Cizí lidé ale mají přístup k jejich citlivým datům. Každé desáté dítě tak někdo prostřednictvím sociální sítě požádal o nahou fotografii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Každé desáté dítě někdo prostřednictvím sociální sítě požádal o zaslání jeho nahé fotografie. Velká část z nich navíc svůj profilový účet nemá řádně zabezpečen.

Vyplývá to z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, do něhož se zapojilo téměř 1250 dětí ve věku od osmi do 17 let.

Průzkum odborníků upozornil také na to, že velká část dětí si přidává mezi přátele na síti lidi, které nezná. Třetina dětí prosedí u počítače, telefonu či tabletu více než tři hodiny denně.

Projekt s názvem České děti a Facebook 2015 se uskutečnil letos, informovali zástupci univerzity.

Největší rizika: nezabezpečený účet

Mezi největší rizika, která děti podle odborníků podceňují, patří nezabezpečený účet, stejná hesla do sociálních sítí i do e-mailu a ochota přidávat si mezi facebookové přátele kohokoli, kdo o to požádá.

"Děti tvrdí, že si svůj facebookový účet umí dobře zabezpečit a nastavit si své soukromí tak, aby se do jejich profilu nikdo nedostal. Nicméně 26,7 procenta z nich vstupuje na svůj FB účet přes takzvané univerzální heslo, které používá také pro vstup do e-mailu. Získáním hesla pak lze ovládnout více účtů dítěte," uvedl organizátor výzkumu Kamil Kopecký.

Děti mají podle výzkumu na svém facebookovém účtu průměrně 200 přátel. Více než polovina z nich má mezi nimi i své rodiče.

Děti si však mezi své přátele běžně přidávají i lidi, u kterých nemají ověřenou identitu.

Virtuální přítel

"Z výzkumu plyne, že 36,6 procenta dětí nezná všechny své facebookové přátele, které mají v profilu. Je třeba říci, že tito 'virtuální přátelé' potom mají přístup k informacím v profilu dítěte, videím, fotografiím či zprávám," uvedl Kopecký.

"Zjistili jsme také, že 30 procent dětí bylo facebookovými přáteli požádáno o osobní schůzku v reálném světě, 21 procent by na schůzku šlo, kdyby o ni bylo požádáno," dodal.

Výzkum se zaměřil také na žádosti přátel. Z odpovědí mladých respondentů vyplynulo, že 31 procent dětí bylo požádáno o fotografii obličeje, 18 procent se mělo ukázat na webkameře a 5,8 procenta se před ní mělo svléknout.

Pětina má více účtů

Každé desáté dítě bylo rovněž požádáno, aby facebookovému známému poslalo fotografii, na které je nahé.

Podle průzkumu 81 procent z 1248 respondentů má na sociální síti svůj vlastní profil. Téměř pětina z nich má založeno více účtů. S falešným profilem, který tají před rodiči, pracuje 12 procent dětí.

"Většina rodičů (92 procent) ví, že má jejich dítě účet na FB; a to včetně rodičů dětí mladších 13 let, přičemž minimální věková hranice pro vstup na tuto sociální síť je 13 let," upozorňují odborníci.

Na základě výzkumu apelují organizátoři průzkumu na rodiče, aby stále zvyšovali informovanost dětí o tom, jak sociální sítě využívat bezpečně.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 9 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy