Den do Vánoc: Pozdě psát Ježíškovi

Simona Holecová
23. 12. 2005 0:00
Praha - Špatná zpráva pro všechny, kdo chtěli na poslední chvíli psát Ježíškovi o dárky: tak rychlá pošta není. Zmeškali jste to.
Krajové rozdíly: Psát Ježíškovi nebo Santovi?
Krajové rozdíly: Psát Ježíškovi nebo Santovi? | Foto: http://www.santa-at-home.com

Tradiční "papírový" dopis totiž k Ježíškovi musí odejít nejpozději čtyři dni před Štědrým večerem. Alespoň podle pravidel, která pro své žáky sepsali učitelé Základní školy v Předlicích u Ústí nad Labem.

Ti soudí, že nejvhodnější doba pro psaní Ježíškovi je mezi prvním a dvacátým prosincem: "Po tomto datu Ježíšek nestačí všechna přání splnit, protože na zemi nejste sami a jistě toho bude mít těsně před Vánoci dost."

Pravda, učitelé v Předlicích nepočítali s tím, že dnešní děti jsou schopné posílat dopisy Ježíškovi e-mailem, který je nesporně rychlejší. Na druhou stranu je jejich šestibodový návod, jak se píše Ježíškovi, zřejmě historickým počinem. Návod si přečtěte ZDE.

Jakkoli může mít člověk pocit, že se Ježíškovi psávalo "odjaktěživa", jde o poměrně mladý zvyk, který je tudíž neustálený a prováděný  v různých domácnostech různě. A - světe div se - vědecky neprozkoumaný.

Foto: Aktuálně.cz

Pozor: neprobádaná oblast

Jak teologové, tak religionisté či etnologové si s otázkou, kde se psaní Ježíškovi vzalo, nevěděli rady.

"Jisté je, že církevní kořeny tento zvyk nemá," pousmál se katolický teolog Josef Dolista, rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií.

"Zjevně to nevychází z ničeho hlubšího. Půjde o novodobý, zřejmě lidový zvyk," soudí Tomáš Bubík z katedry religionistiky a filosofie Univerzity Palackého v Olomouci.

O psaní Ježíškovi mlčí i jinak zevrubná kniha o zvycích ve vánočním čase Vánoce v české kultuře.

"Jednoznačná odpověď, odkdy se psaní Ježíškovi traduje, asi není," míní Alexandra Navrátilová z Etnologického ústavu Akademie věd v Brně. "Jednoznačně můžu potvrdit akorát to, že nejde o religiózní záležitost, ale světskou. A velmi novodobou. Vždyť si uvědomte, že ještě na počátku 19. století se ani nedávaly dárky pod stromečky. Ježíšek dárky nenaděloval. Tím, kdo dětem nosil zejména dobroty, byl přeci Mikuláš."

Určit psaní Ježíškovi v čase lze tedy jen odhadem. Dopisy se mohly začít objevovat až ve druhé polovině 19. století a rozhodně je mají na svědomí měšťané.

"Na venkově to bylo se vzdělaností horší. Lidé tam si nechávali dopisy psát vzdělanci, například kantory. Tudíž pravděpodobnost, že by si před Štědrým večerem děcko sedlo a psalo o dárky, je mizivá," dodává s úsměvem Navrátilová.

Kardinální problém: Kam dopis umístit?

Nejstarší dopis, který se redakci po výzvě čtenářům podařilo vypátrat, byl z roku 1954.

Dopis ze Severního pólu.
Dopis ze Severního pólu. | Foto: Aktuálně.cz

Tehdy sedmiletý Tomáš Gutmann si napsal Ježíškovi o tříbarevnou baterku. "Možná to nebyl první dopis Ježíškovi, který jsem napsal, ale maminka si ho schovala. Já ho také schraňuji. Vždycky si vzpomenu, jak moc jsem o tu věc se zelenou, žlutou a červenou krytkou stál. Je legrační, jak jsem ji v dopise zevrubně popisoval, aby to náhodou Ježíšek nepopletl," svěřil se Aktuálně.cz.

Tomáš Gutmann (baterku dostal) vzpomíná, že dopis dával mezi okna.

V jiných rodinách se ovšem lepí třeba magnetem na ledničku, pokládá nad kamna nebo se skutečně posílá v obálce na Boží Dar, na Ježíškovu poštu.

Nejrozšířenější však zřejmě je položit jej na okenní parapet, přičemž okno musí po celou noc zůstat otevřené, aby se k psaní Ježíšek mohl dostat.

Učitelé z Předlic pro tento případ doporučují vybavit lístek nepromokavou obálkou. "Zaprvé by ho venku mohli znečistit holubi, zadruhé by mohl promoknout."

Pak už nezbývá, než čekat a doufat. A podle Předlických zpytovat svědomí, zda si vysněný dárek zasloužíte - a zda jej může Ježíšek sehnat.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy