Déčko a Art. ČT spustí v srpnu dva nové kanály

ČTK ČTK
21. 2. 2013 14:40
Dětský kanál bude vysílat od 6 do 20 hodin. Kulturní na něj bude navazovat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Praha - Česká televize spustí na konci srpna nový dětský kanál nazvaný Déčko. Má propojovat zábavu, poznání a výchovu.

Spolu s ním televize spustí také nový kulturní kanál nazvaný ČT art. Vysílat bude večer na frekvenci Déčka.

Mezi šestou a dvacátou hodinou poběží program dětského kanálu ČT:D, po osmé hodině večer dostane prostor kulturní kanál ČT art.

Kulturní pořady tak získají ve veřejnoprávní televizi poprvé pravidelný prostor v hlavním vysílacím čase.

"Spuštěním dětského a kulturního kanálu naplňuje ČT jednu z hlavních úloh veřejnoprávní televize, kterou v této podobě nemohou, a ani do budoucna zřejmě nebudou moci plnit komerční stanice," uvedl Dvořák. Do budoucna chce mít televize podle Dvořáka ale dva tematické samostatné kanály.

Déčko bude nabízet kombinaci vlastní a převzaté tvorby. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.Nový kanál začne vysílat 31. srpna. Logo kanálu má tvar emotikonu :D symbolizujícího smích. Déčko bude vysílat pro děti předškolního a mladšího školního věku do osmi let.

Programové schéma obsahuje bloky zábavného vzdělávání, zábavné pořady jako Kouzelná školka či Studio kamarád, dále dokumenty, dětské filmy a pohádky, sport a animované večerníčky. Ranní program začne Raníčkem, což je obdoba Večerníčku. Novinkou je dětské zpravodajství, včetně sportu a počasí.

"Přibližně pětinový podíl vlastní tvorby je v porovnání se skladbou na ostatních televizích na českém trhu výrazně nadprůměrným," uvedl ředitel dětského vysílání ČT Petr Koliha. Cílem nového kanálu je nabídnout alternativu ke stávajícím programům komerčních stanic pro děti a mládež. Má také posílit tradici dětské tvorby ve veřejnoprávní televizi.

Každý den jiný tematický blok

Kulturní kanál ČT art nabídne pravidelná programová okna věnovaná jednotlivým oblastem kultury a umění. ČT poprvé nabídne i ucelenou zpravodajskou relaci o kultuře s živými vstupy z akcí.

"Samostatný kanál o kultuře přináší komfort především divákům, kteří budou moci vždy v pravidelných časech sledovat vysílání, které je zajímá. Z pohledu zpracování nabízí tvůrčí prostor. Jednotlivé pořady bude moci řadit do kontextu, aby na sebe tematicky navazovaly a doplňovaly se. Zároveň poskytne prostor řadě dnes okrajovějších témat a iniciativ," uvedl výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Vysílání kanálu zahájí každý den ucelená zpravodajská relace o kultuře. Zpravodajství doplní publicistická a diskuzní talkshow věnovaná kulturním tématům. Na zpravodajský pořad naváží každý den jiné tematické programové bloky.

V pondělí získá hlavní vysílací čas divadlo v programovém okně s názvem Z první řady, například čtvrtek bude patřit českému dokumentu a literatuře, pátek magazínu o filmu a novému průvodci kulturním Českem, Evropou a světem s názvem Kulturní bedekr. Neděle bude patřit světovému artovému filmu v původním znění a klasické hudbě.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy