Déčko a Art. ČT spustí v srpnu dva nové kanály

ČTK ČTK
21. 2. 2013 14:40
Dětský kanál bude vysílat od 6 do 20 hodin. Kulturní na něj bude navazovat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Praha - Česká televize spustí na konci srpna nový dětský kanál nazvaný Déčko. Má propojovat zábavu, poznání a výchovu.

Spolu s ním televize spustí také nový kulturní kanál nazvaný ČT art. Vysílat bude večer na frekvenci Déčka.

Mezi šestou a dvacátou hodinou poběží program dětského kanálu ČT:D, po osmé hodině večer dostane prostor kulturní kanál ČT art.

Kulturní pořady tak získají ve veřejnoprávní televizi poprvé pravidelný prostor v hlavním vysílacím čase.

"Spuštěním dětského a kulturního kanálu naplňuje ČT jednu z hlavních úloh veřejnoprávní televize, kterou v této podobě nemohou, a ani do budoucna zřejmě nebudou moci plnit komerční stanice," uvedl Dvořák. Do budoucna chce mít televize podle Dvořáka ale dva tematické samostatné kanály.

Déčko bude nabízet kombinaci vlastní a převzaté tvorby. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.Nový kanál začne vysílat 31. srpna. Logo kanálu má tvar emotikonu :D symbolizujícího smích. Déčko bude vysílat pro děti předškolního a mladšího školního věku do osmi let.

Programové schéma obsahuje bloky zábavného vzdělávání, zábavné pořady jako Kouzelná školka či Studio kamarád, dále dokumenty, dětské filmy a pohádky, sport a animované večerníčky. Ranní program začne Raníčkem, což je obdoba Večerníčku. Novinkou je dětské zpravodajství, včetně sportu a počasí.

"Přibližně pětinový podíl vlastní tvorby je v porovnání se skladbou na ostatních televizích na českém trhu výrazně nadprůměrným," uvedl ředitel dětského vysílání ČT Petr Koliha. Cílem nového kanálu je nabídnout alternativu ke stávajícím programům komerčních stanic pro děti a mládež. Má také posílit tradici dětské tvorby ve veřejnoprávní televizi.

Každý den jiný tematický blok

Kulturní kanál ČT art nabídne pravidelná programová okna věnovaná jednotlivým oblastem kultury a umění. ČT poprvé nabídne i ucelenou zpravodajskou relaci o kultuře s živými vstupy z akcí.

"Samostatný kanál o kultuře přináší komfort především divákům, kteří budou moci vždy v pravidelných časech sledovat vysílání, které je zajímá. Z pohledu zpracování nabízí tvůrčí prostor. Jednotlivé pořady bude moci řadit do kontextu, aby na sebe tematicky navazovaly a doplňovaly se. Zároveň poskytne prostor řadě dnes okrajovějších témat a iniciativ," uvedl výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Vysílání kanálu zahájí každý den ucelená zpravodajská relace o kultuře. Zpravodajství doplní publicistická a diskuzní talkshow věnovaná kulturním tématům. Na zpravodajský pořad naváží každý den jiné tematické programové bloky.

V pondělí získá hlavní vysílací čas divadlo v programovém okně s názvem Z první řady, například čtvrtek bude patřit českému dokumentu a literatuře, pátek magazínu o filmu a novému průvodci kulturním Českem, Evropou a světem s názvem Kulturní bedekr. Neděle bude patřit světovému artovému filmu v původním znění a klasické hudbě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy