Vrchní soud v Olomouci má dnes na stole kárnou žalobu na prostějovského soudce Antonína Wernera. Ten měl porušit svoje povinnosti v případě zvlášť nebezpečného recividisty. Soudce totiž nerozhodl včas o prodloužení vazby a odvolacímu soudu nezbylo nic jiného než v srpnu letošního roku recividistu propustit.
Podobného pochybení se měl soudce Werner dopustit i v dalších dvou případech, kdy bylo nutné rozhodnout o propouštění obžalovaného z vazby. Vrchní soud v Olomouci tak bude rozhodovat, zda soudce přijde kvůli svým pochybením o peníze.
Unikl drogový dealer
Podobného přehmatu se měla dopustit také soudkyně z Ostravy. Kvůli chybě při prodlužování vazby se dostal na svobodu jeden z členů skupiny drogových překupníků. Podle Radiožurnálu, který informace o tomto případu zveřejnil jako první, šéf Okresního soudu v Ostravě Vít Veselý rozhodne o potrestání soudkyně v řádu několika týdnů.
Chyby při prodlužování vazby jsou po průtazích v soudních jednáních dalším z častých důvodů pro kárné žaloby. Vrchní soud v Praze potrestal před několika dny kvůli takovým chybám například teplického soudce Jindřicha Pojkara - dostal důtku. Více o případu Pojkar si přečtěte ZDE
Poslechněte si Pojkarovo vysvětlení
Prověrka vazeb
Právě problémy s vazbami čím dál častěji končí u Ústavního soudu. Například na konci měsíce bude rozhodovat o tom, zda arbitři nepochybili při vazebním stíhání konkursního správce Daniela Thonata, známého z kauzy zmanipulovaných konkursů ústeckého soudce Jiří Berky.
Pravidla, na jejichž základě jsou lidé posíláni do vazby má posoudit také zpráva, kterou si nechal vypracovat ministr spravedlnosti Pavel Němec. Analýza, zpracovaná experty Nejvyššího státního zastupitelství odpoví na otázku, zda soudy neposílají do vazby lidi zbytečně.