Exministr vnitra Milan Chovanec končí ve Sněmovně, nesouhlasí s vládou ČSSD s ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2019 17:00
Bývalý ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března. Podle České televize to řekl v neděli v Plzni na krajském sjezdu strany. Nesouhlasí totiž s účastí sociální demokracie ve vládě s hnutím ANO. Chovanec účast své strany ve vládě kritizoval dlouhodobě a v neděli prohlásil, že se rozhodl po zralé úvaze. Ve stejný den přitom obhájil své místo v čele plzeňské krajské ČSSD.
Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v roce 2018.
Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v roce 2018. | Foto: Zbyněk Pecák

"Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali," řekl Chovanec v neděli v ČT. "Předsedu strany (Jana) Hamáčka jsem informoval, tuším, v prosinci," dodal. "Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO a myslím si, že je lépe odejít," uvedl.

Chovanec je dlouhodobým kritikem účasti sociálních demokratů v menšinové vládě s hnutím ANO, nevyslovil kabinetu důvěru ani loni v létě s odvoláním na své svědomí. Prohlásil tehdy, že sociální demokracie má ve vládě s ANO hrát nedůstojnou roli fíkového listu.

Podle webu volby.cz by měl Chovance ve Sněmovně nahradit starosta Stříbra a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné Sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

Osmačtyřicetiletý Chovanec je plzeňský rodák, vystudoval bakalářský obor na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Členem ČSSD je od roku 1997. V roce 2017 působil jako úřadující předseda ČSSD po rezignaci tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky.

Chovanec byl v roce 2013 jedním z aktérů tzv. lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté rokovali o povolební perspektivě právě bez Sobotky. I dlouhou dobu poté byl vnímaný jako muž, který jde proti Sobotkovi a jako jeden z vůdčích mužů konzervativního křídla strany.

Reakce kolegů

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček prohlásil, že Chovancův krok respektuje a rozumí mu. Exministr vnitra podle něj nechce štěpit poslanecký klub. Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky jde o Chovancovo osobní rozhodnutí, i on napsal, že poslancovo rozhodnutí respektuje.

Šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka je rád, že Chovanec bude pro ČSSD dál pracovat jako předseda krajské organizace v Plzni. "Odchod Milana Chovance ze Sněmovny mě netěší, ale respektuji ho. Je dobře, že jako krajský předseda bude pro sociální demokracii dál pracovat," uvedl Chvojka.

Jaroslav Foldyna, který v posledních týdnech oznámil, že nehodlá obhajovat na březnovém sjezdu funkci místopředsedy a zbavil se funkcí na úrovni okresu a kraje, nezná podle ČTK důvody Chovancova rozhodnutí, věc proto nechce komentovat.

VIDEO: Milan Chovanec o možné opoziční roli ČSSD. 

Podívejte se na rozhovor se úřadujícím předsedou ČSSD. | Video: DVTV

 

Právě se děje

Další zprávy