Bydžov se bojí Romů, radnice si najala černé šerify

Domácí Domácí
7. 1. 2011 13:25
Radnice svolává starosty, kteří mají problémy s menšinou
Vedení města bojuje s pětiprocentní menšinou od listopadu.
Vedení města bojuje s pětiprocentní menšinou od listopadu. | Foto: Web Nového Bydžova

Nový Bydžov - Strach z Romů v Novém Bydžově na Královéhradecku roste.

Poté, co radnice před pár dny zřídila zvláštní e-mailovou schránku, kam mají občané posílat informace o útocích, najalo vedení města bezpečnostní agenturu.

"Profesionální hlídači budou město střežit zatím o víkendech. Ve všední den se vedení města stále spoléhá na Policii ČR a městskou policii," píše se na webu.

Podle Daniely Luskové, která má na starosti prevenci kriminality, je bezpečnost ve městě nedostatečná.

Přijede i Řápková, láká město starosty

"Na Bydžovsku slouží noční služby dva policisté. O víkendu jsou to dva policisté na obvod Novobydžovska i Nechanicka," připomněla Lusková fakt, že policejní služebna ve městě byla zrušena.

Město proto vypsalo výběrové řízení na dva nové strážníky. "Toto opatření ovšem přinese výsledky až v druhé půli roku."

Lusková zároveň vyzvala ke spolupráci starosty 172 obcí, které se podle ní rovněž potýkají s problémy s romskou komunitou. "Jednání se zúčastní také poslankyně Řápková," zmínila někdejší primátorku Chomutova, která proslula tvrdým postojem vůči Romům.

Situace v sedmitisícovém městě eskaluje od půlky listopadu. Tehdy nejprve jeden z Romů znásilnil jednadvacetiletou dívku, o jedenáct dní později přepadl muž kvůli desetikoruně šestnáctiletého chlapce, kterého ohrožoval nožem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy