Čeští lékaři se vrátili z Pákistánu

Vendula Křížová
3. 11. 2005 0:00
Praha - Ve středu večer se z horské oblasti Pákistánu vrátil český lékařský tým.

Na severu země v oblasti Rawal Kot pomáhal obětem ničivého zemětřesení, které zasáhlo Pakistán začátkem října.

Civilní i vojenští lékaři ošetřili bezmála devět set zranění a provedli deset těžkých operací, včetně střelného poranění. Místní obyvatelé i mezinárodní scéna podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara celou akci, která proběhla bez větších obtíží, hodnotí velmi kladně.

Lékaře vystřídali vojáci

"Česká pomoc přišla jako jedna z prvních," uvedl Pojar. Jeho slova potvrdil i velitel vojenské skupiny Ivo Krivosudský. "Pracovali jsme na zahradě místní armádní nemocnice, která byla z poloviny zbořená. Na místě jsme byli jako první. Před námi tam působila jen místní vojenská nemnocnice," uvedl. Oblast, ve které čeští lékaři zasahovali, nepatřila mezi nejvíce postižené, ale cestou do hor bylo podle Krivosudského vidět vesnice zcela srovnané se zemí. "V našem okolí byla úplně zdemolovaná škola a civilní nemocnice," řekl. Sami záchranáři také zažili několik menších zemětřesení.

Velitel civilních lékařů z Brna Petr Nestrojil popisuje situaci po příjezdu do Pakistánu jako velký chaos. "Ze začátku jsem ani nevěděli, kam nás umístí." Pacienti pak docházeli do české ambulance z okolních i vzdálených vesnic, některé nosili rodiny na postelích. Každý den však byly před stanem ambulance fronty. "Naše pověst se asi rychle roznesla, měli jsme opravdu dost zájemců," podotkl Ivo Krivosudský. "Ošetřili jsme hodně dětí, které se sice výborně hojily, ale je pravda, že to pro nás bylo velké psychické trauma," dodal Nestrojil. Místní obyvatelé se s lékaři přišli i rozloučit, za pomoc doktoři dostávali děkovné dopisy a dárky.

Celá mise proběhla bez vážných komplikací, největším problémem bylo pro lékaře počasí. "Přes den bylo až třicet stupňů a v noci pak i mínus dva. Ve stanech se netopilo a nebylo to moc příjemné obléct se ráno do vlhkého oblečení," postěžoval si velitel vojáků. "Ale přežili jsme to a jsme v pořádku!" dodal.

Po příletu na letiště všem unaveným účastníkům mise ještě poděkovali zástupci ministerstva, velitelé hasičů a vojenští zástupci. "Je unikátní, že všechny tři složky, hasiči, zdravotníci a vojenští zdravotníci perfektně spolupracovali v zahraničí," řekl velitel pražských hasičů Dalibor Gosman. "Jistě nejen já  bych vám chtěl poděkovat za skvělou reprezentaci naší země, za nasazení a za to, že jste odvedli opravdu kus práce," uvedl na závěr Tomáš Pojar.

Dnes čekají vyšetření

Zítra čekají doktory, hasiče i vojáky lékařská vyšetření a pak se vcucni vrátí do normálního pracovního režimu. "Už se na to docela těším," uzavřel velitel vojenských lékařů Ivo Krivosudský.

O vyslání záchranného týmu rozhodl krátce po přírodní katastrofě na počátku října  meziresortní krizový štáb, který na okamžitou pomoc vyčlenil 25 milionů korun. Podle původního plánu se lékaři měli po několika dnech vrátit domů. Kritická situace po zemětřesení je ale donutila v oblasti zůstat přes dva týdny. Češi na místě ponechali téměř kompletní vybavení a zdravotnický materiál, aby ho mohli domorodci i záchranáři používat.

Tvoří jej například speciální vyhřívané stany, lehátka, spací pytle, agregáty a chirurgické nástroje. Česká vláda na pomoc Pákistánu dosud vyčlenila 110 milionů korun. Část peněz je určena na léčení nemocných a zraněných v České republice, část financí poputuje z Prahy do Asie prostřednictvím OSN. Pojar doufá, že se ČR bude podílet i na obnově území, což potrvá několik měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy