Tisíce traktorů při protestu zemědělců v Česku zpomalily provoz i blokovaly hranice

Přenos skončil
Farmáři dnes v Česku protestovali proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství a proti dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. S až stovkami traktorů v jednotlivých krajích zpomalovali dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů. Tam se setkávali s kolegy z dalších středoevropských zemí, kteří se do protestu také zapojili. Protesty jsme sledovali v online reportáži.
Protesty zemědělců na hranicích 22. 2. 2024.
Protesty zemědělců na hranicích 22. 2. 2024. | Foto: Profimedia.cz
Přenos skončil
14:11

Dnešní akce byla naplánovaná jako spíše symbolická, zablokovala ale hraniční přechod se Slovenskem v Hodoníně a omezila průjezd přes hranice na dalších místech. Podle Agrární komory ČR k hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem vyrazilo asi 3000 zemědělských strojů.

Zemědělcům nejen v ČR vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, kterých podle Agrární komory přibylo mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Protest mířil i proti dopadům ekologické dohody Green Deal nebo levnému dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo EU. Do společného evropského protestu se z ČR spolu s Agrární komorou zapojil i Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství. Zástupci organizací oslovení ČTK se shodli, že Green Deal musí být nastavený tak, aby to farmáři administrativně a technicky zvládli a aby dohoda neohrožovala udržitelnost zemědělské produkce.

13:21

Protestující zemědělci opustili hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána - Reitzenhain, který směrem na Německo asi na půl hodiny zablokovali.

Protestní jízda zemědělců k hraničnímu přechodu Hora Svatého Šebestiána, 22. 2. 2024. Němečtí zemědělci přijíždějí na společné setkání s českými zemědělci na hranicích.
Protestní jízda zemědělců k hraničnímu přechodu Hora Svatého Šebestiána, 22. 2. 2024. Němečtí zemědělci přijíždějí na společné setkání s českými zemědělci na hranicích. | Foto: Profimedia.cz
13:15

Čeští zemědělci by byli sami proti sobě, kdyby nepodporovali lepší péči o krajinu a půdu. Unijní Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) ale musí být nastavena tak, aby ji farmáři administrativně a technicky zvládli a aby neohrožovala udržitelnost zemědělské produkce. Shodli se na tom zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství.

"Myslíme si, že pokračovat v něm (Green Dealu) je nevyhnutelné a je to také v zájmu farmářů, z nichž mnozí již nyní trpí katastrofálními projevy změn počasí či podnebí, a je nutné se na to nějak připravovat," řekl předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Je ale podle něj potřeba dbát na to, aby byly cíle Zelené dohody pro zemědělce únosné.

Za úplně nesmyslné Šebek v Zelené dohodě označil hlídaní produkce plynů u skotu, získávání peněz z ukládání uhlíku do půdy (uhlíkové kredity) je pak podle něj diskutabilní. "Problémem Česka je navíc něco jiného, například nastavení sektoru z postsocialismu, orientace na velké podniky, nezastropované dotace nebo nízká úroveň zájmu a podpory rodinným farmám," řekl.

13:09

V Královéhradeckém kraji se dnes dopoledne do protestu proti zemědělské politice Evropské unie zapojili farmáři s 250 až 300 traktory a další zemědělskou technikou. Na silnice vyrazili ve všech pěti okresech kraje mezi 10:00 až 12:00. ČTK to řekl předseda hradecké krajské Agrární komory Jiří Černý. Podle policie byla doprava v místech jízdy zemědělských strojů zpomalená, ale plynulá a bez komplikací.

13:08

Protestů ve středních Čechách se účastnilo asi 300 zemědělských strojů, nejvíce ne Kolínsku a Kutnohorsku. Velké dopravní problémy nebyly, řekla dnes policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Zásadní část protestu se odehrála jízdou přibližně tříkilometrové kolony více než 160 traktorů a dalších vozidel, která přejela z Kutné Hory do Kolína. Na vozech byly transparenty volající například po selském rozumu a redukci byrokracie. V Kolíně trval protest přibližně půl hodiny, poté se zemědělci rozdělili a odjeli do různých směrů.

13:00

Čeští zemědělci by byli sami proti sobě, kdyby nepodporovali lepší péči o krajinu. Cíle Zelené dohody ale musí být únosné, sdělily zemědělské svazy.

12:53

Protestní kolony zemědělských strojů z Česka i Německa dorazily na hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána - Reitzenhain. Z Česka přijelo asi 100 strojů, z Německa asi 60. Z české strany je neprůjezdný. Bude tomu tak po dobu, než si zemědělci předají dary. Odhadli to na půl hodiny. 

12:34

Farmáři z Plzeňského kraje dnes protestovali na Domažlicku u hranic s Německem proti politice EU. U přechodu Folmava jela zhruba dvacetikilometrovou rychlostí kolona o délce asi 1,5 km. Na hraničním přechodu se připojili Němci, kteří nepřijeli s traktory, ale jen ve 25 osobních a terénních vozech. Kolona pak směřovala od Folmavy na kruhový objezd u Draženova, kde se otočila, jela zpět na přechod, odkud se vozy v 11:40 rozjely zpět do svých farem, zjistila ČTK. Protestní akce, které se v regionu konaly ještě na Klatovsku a na Plzeňsku, skončily všechny po 12:00. Žádné problémy nevznikly.

12:15

Zhruba na hodinu dnes zablokovali zemědělci se svými traktory starý hraniční přechod u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Od 11:45 je provoz bez omezení. Vládo přestaň s námi "orat", Poslední naděje, Za udržitelnost zemědělství v celé Evropě, České potraviny bez zemědělců nebudou. S těmito transparenty dnes protestovali zemědělci u starého hraničního česko-polského přechodu v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Přijeli z celého Libereckého kraje se zhruba 75 traktory a další technikou.

"Už to dělám 30 let, prakticky od školy. Když jsem začínal v zemědělství, tak všechno fungovalo. Ale poslední dobou už nic nefunguje," zdůvodnil traktorista Roman Petrovka z Brniště na Českolipsku, proč se do protestu zapojil. Chtěl by, aby vláda více podporovala domácí zemědělství.

12:12

Protesty evropských zemědělců se od rána konají v poměrně omezeném rozsahu a nezpůsobují dopravní kolapsy. Polská média informují o protestech na dálničních tazích po celé zemi i na hraničním přechodu do České republiky Cieszyn-Boguszowice. Ve Francii asi 30 traktorů blokuje logistický sklad firmy Leclerc poblíž Lyonu, uvedla stanice BFM TV. Řecko pak dnes patří hlavně protestujícím včelařům, kteří i v centru Atén žádají po vládě jasnější pravidla pro označování medu, píše server ERT.

12:07

Moravskoslezští zemědělci protestují na hraničním přechodu s Polskem v Chotěbuzi na Karvinsku, 22. února 2024.

Moravskoslezští zemědělci protestují na hraničním přechodu s Polskem v Chotěbuzi na Karvinsku, 22. února 2024.
Moravskoslezští zemědělci protestují na hraničním přechodu s Polskem v Chotěbuzi na Karvinsku, 22. února 2024. | Foto: Profimedia.cz
12:04

Na hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána - Reitzenhain dorazila kolona asi 60 zemědělských strojů z Německa. Čekají na české kolegy. Na strojích mají hesla jako například "Zastavte to šílenství". Z obou stran jsou hlídky policie.

Hraniční přechod bude neprůjezdný po dobu, než si sedláci vzájemně předají dary vyprodukované zemědělci. Češi obdarují Němce například jablky a pivem ze Žatecka. Gestem chtějí upozornit, že se problémy týkají celé Evropské unie, zjistila na místě ČTK.

"Je to obecně proti některým nařízením a dopadům Green Dealu na nás zemědělce. Myslím si, že bychom měli mít možnost si zachovat svůj rozum, protože si uvědomujeme, že půda je to nejcennější, co máme," řekl k důvodům protestu jeden z organizátorů Otakar Šašek ze zemědělského družstva Klapý na Litoměřicku.

11:58

Protesty evropských zemědělců se od rána konají v poměrně omezeném rozsahu a nezpůsobují dopravní kolapsy. Protest v Polsku pokračuje třetím dnem.

11:58

Stínová vláda opozičního hnutí ANO podporuje zemědělce v boji proti nekompetentní politice vlády Petra Fialy (ODS), řekl dnes ve sněmovně místopředseda ANO a šéf stínového kabinetu Karel Havlíček. Vláda by podle něj měla naslouchat protestujícím zemědělcům, přestat se vymlouvat na Evropskou unii a začít problémy českého venkova řešit.

11:54

Do protestu proti politice EU se podle Agrární komory zapojilo několik tisíc českých zemědělců. Prezident komory Jan Doležal označil situaci farmářů za "skutečně zoufalou". Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že má pro dnešní protest pochopení.

"Situace zemědělců je skutečně zoufalá. Připojují se k nám i stovky malých nikde neorganizovaných zemědělců z produkčních oblastí, podhorských i horských lokalit a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je," řekl Doležal.

11:44

Asi 150 souprav zemědělské techniky se v Pardubickém kraji zapojilo do demonstrace farmářů proti agrární politice EU. Je to víc, než se čekalo.

11:43

Čeští a polští zemědělci částečně zablokovali hraniční přechod v Chotěbuzi na Karvinsku. Na silnici zaparkovali osm desítek zemědělských strojů. Provoz ale úplně nezastavili. Ve směru do Polska zůstal nejprve v provozu jeden jízdní pruh. Po 11:15 vyrazili demonstranti na krátký okruh do Polska. Dopravu tak výrazně zpomalili, a to i ve směru z Polska do Česka.

11:38

Ministr Výborný má pochopení pro dnešní protest zemědělců proti politice EU. Také jemu vadí zbytečná byrokracie a některé nereálné požadavky, uvedl.

11:34

Farmáři z Plzeňského kraje protestují na Domažlicku u hranic s Německem proti politice EU. U přechodu Folmava jede zhruba dvacetikilometrovou rychlostí kolona o délce asi 1,5 km. Vepředu i vzadu má blikající vozy včetně policejních. Na hraničním přechodu se připojili Němci, kteří ale nepřijeli s traktory, ale jen ve 25 osobních a terénních vozech. Kolona teď směřuje od Folmavy na kruhový objezd u Draženova, kde se otočí, pojede zpět na hraniční přechod, odkud se vozy rozjedou zpět do svých farem.

"Spolupráce s policií je perfektní, nikde na trase zatím nebyly žádné problémy," řekl ředitel domažlické agrární komory (AK) Ludvík Jírovec. Kolona jede plynule a nikde nestojí. "Němci nakonec traktory nevzali, aby to tady ještě více nezhoršili. Jedou ve 20 až 25 autech. Přijel i zástupce německého zemědělského svazu a jedou v koloně mezi našimi vozy," řekl Jírovec. Na hraničním přechodu Folmava není plánována žádná blokáda ani proslovy. "Jenom se rozloučíme, abychom neblokovali transport," uvedl.

11:30

Na shromáždění v Hodoníně promluvili místopředseda slovenské agrární komory Andrej Gajdoš, prezident české agrární komory Jan Doležal i zástupkyně agrární komory z Maďarska. "Toto není politický protest, neprotestujeme proti vládě, ani proti opozici, ani proti Evropské unii. Protestujeme proti nesprávným rozhodnutím Evropské komise. Proti opatřením, která vznikla bez konzultace s námi, jejich autory jsou lidé, kteří v životě neviděli kravské vemeno a nevědí, jak voní hnůj," řekl místopředseda slovenské komory Gajdoš.

11:25

Traktory při dnešní protestní akci zemědělců zablokovaly po 10:30 jeden jízdní pruh silnice ke starému hraničnímu česko-polskému přechodu v Hrádku nad Nisou. Stojí jich tam asi 70. Policie dopravu ve směru od Česka odklání k novému hraničnímu přechodu.

11:21

Protestní jízda zemědělců s těžkou technikou proti agrární politice Evropské unie, 22. února 2024, Brno.

Protestní jízda zemědělců s těžkou technikou proti agrární politice Evropské unie, 22. února 2024, Brno.
Protestní jízda zemědělců s těžkou technikou proti agrární politice Evropské unie, 22. února 2024, Brno. | Foto: Profimedia.cz
11:19

Ze tří směrů vyjely dnes po 10:00 kolony zemědělské techniky do Brna. Zemědělci z okolí Brna se tak připojili k dnešnímu celoevropskému protestu proti zemědělské politice Evropské unie, která jim komplikuje živobytí. Podle ředitele podniku Pooslaví Nová Ves Lukáše Jurečky je protest namířen primárně proti dovozům zemědělských komodit a produktů z Ukrajiny a proti byrokracii, která se zvýšila nad únosnou mez, řekl ČTK.

11:17

K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem dnes v Česku na protest proti politice EU vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky, informovala Agrární komora ČR, která se společně se Zemědělským svazem nebo Asociací soukromého zemědělství akce účastní.

11:10

Čeští a polští zemědělci částečně zablokovali hraniční přechod v Chotěbuzi na Karvinsku. Na silnici zaparkovali osm desítek zemědělských strojů. Provoz ale úplně nezastavili. Ve směru do Polska zůstal v provozu jeden jízdní pruh. Podle policie je situace klidná a nikde nejsou komunikace v souvislosti s protestem uzavřeny. "Všude máme klid. Nikde není nic uzavřeného. Nikde se netvoří kolony," řekla ČTK okolo 10:30 mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

11:07

Na trasu z Kroměříže do Holešova na Kroměřížsku vyjelo dnes dopoledne přes 40 traktorů protestujících zemědělců. Kritizují podmínky takzvaného Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Vadí jim také bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny nebo Latinské Ameriky. 

11:03

Zemědělci z Plzeňského kraje se připojili k protestům proti politice EU na hraničním přechodu, 22. února 2024.

Zemědělci z Plzeňského kraje se připojili k protestům proti politice EU na hraničním přechodu, 22. února 2024.
Zemědělci z Plzeňského kraje se připojili k protestům proti politice EU na hraničním přechodu, 22. února 2024. | Foto: Profimedia.cz
10:52

Na hraniční přechod do Polska v Náchodě dnes po 10:00 přijeli protestní jízdou zemědělci s desítkami traktorů a dalších zemědělských strojů. Dopravu na hraničním přechodu neomezili, zjistila na místě ČTK. Stroje odstavili před přechodem v pravém silničním pruhu ve směru do Polska. Další dva pruhy zůstaly volné.

10:40

Více než čtyři stovky traktorů a jiných zemědělských strojů vyrazily dnes na silnice v Jihočeském kraji. Kolony se vydaly na 11 míst Jihočeského kraje. Cílem akce není nijak blokovat provoz nebo vozovky, řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

"Vnímáme požadavky a systém zemědělské politiky jako stále více neúnosnější, nespravedlivější a vychýlený už tím, že zemědělci v Evropské unii musí plnit velmi přísné standardy a zákonné požadavky a trh přitom není chráněný nijak proti dovozu výrobků ze zemí, kde podobné podmínky plnit nemusí a tím pádem mají nižší náklady," uvedla Šťastná.

Dodala, že kvůli tomu se řada zemědělců dostává do složitých situací. Někteří kvůli tomu zvažují i ukončení živnosti. Jde většinou o malé zemědělce, kteří hospodaří na menších plochách.

10:29

Zhruba 100 zemědělců jede v protestní koloně na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Na místě se setkají s dalšími desítkami německých kolegů. Chtějí si vzájemně předat dary, během té doby, zhruba od 12:00, bude hraniční přechod zcela neprůjezdný.

10:28

Ještě před ohlášeným začátkem protestní akce v 10:00 zastavili zemědělci provoz na hraničním přechodu na Slovensko v Hodoníně. Pomalu jedoucí stroje komplikovaly příjezd do Hodonína už kolem 9:00, na hranicích zastavily asi o půl hodiny později a kolonu nebylo možné projet. Policisté dopravu podle mluvčího Pavla Švába odklání, jezdí se přes hraniční přechod Sudoměřice. Výraznější dopravní komplikace podle mluvčího zatím nenastaly.

10:14

Necelá dvacítka zemědělských strojů vyrazila dnes okolo 10:00 na protestní jízdu kolem hraničního přechodu Pomezí nad Ohří u Chebu. V koloně byli farmáři z Česka i Německa. Problémy mají z velké části společné, řekli protestující zemědělci. Na české straně jsou ale v některých případech podmínky ještě horší než za hranicemi, tvrdí. 

"Klesají národní dotace, rostou náklady, ztěžují se podmínky pro hospodaření na půdě. Pro rok 2024 a rok 2025 nevidím žádnou komoditu, která by nesla nějakou rentabilitu. Sedláci měli vždycky dvě tři základní výroby, mléko, maso, řepku a podobně. Dnes už není nic, na čem by se dala vydělat nějaká koruna," popsal situaci a důvody protestu Jiří Vacek z Farmy Poustka. Podle něj přitom za špatnou situaci českých zemědělců nemůže jen Evropská unie, ale i česká vláda, která evropská nařízení do českých předpisů zavádí.

10:11

V Jihlavě vyjelo na protestní jízdu 35 zemědělských strojů, převážně traktorů. Od 9:30 se řadily v areálu firmy ZZN v průmyslové zóně. Do 12:00 budou jezdit na hlavním silničním tahu směrem na Znojmo, otáčet se budou v křižovatce Kasárna. Na Vysočině se podle Agrární komory zapojí do protestních jízd zemědělců okolo 320 strojů. Pohybovat se budou ve všech okresech. Dopravu budou dvě hodiny zdržovat skoro na dvou desítkách silničních úseků.

09:59

Slovenští zemědělci dnes dopoledne vyjeli s traktory na protestní jízdu po silnicích v celé zemi. Podpořili tak akce evropských kolegů proti agrární politice Evropské unie. Největší protest zemědělců v novodobé historii Slovenska zorganizovaly přední stavovské organizace farmářů.

09:50

Na protestní jízdu proti agrární politice EU vyrazilo za hustého deště z Mrákova na Domažlicku přes 40 traktorů s českými vlajkami, více než půlkilometrová kolona. Směřují na hraniční přechod Folmava. Na mezinárodní silnici I/26 do Německa vyjedou u České Kubice. Hlavní tah z Kubice na Folmavu bude zhruba na půl hodinu až hodinu v obou směrech uzavřený. Na Folmavě se přidají bavorští farmáři, zatím není jasné, kolik jich bude, řekl ČTK ředitel domažlické agrární komory (AK) Ludvík Jírovec.

09:50

Na letiště Březno na Chomutovsku se začínají sjíždět protestující sedláci. V čele kolony zemědělských strojů je traktor s nápisem "Za udržitelnost zemědělství v celé Evropě", zdobí ho česká vlajka, zjistila na místě ČTK. Dorazit by mělo zhruba 80 zemědělců. Pojedou přes obchvat kolem Chomutova a zamíří k hraničnímu přechodu Hora Sv. Šebestiána, kam má přijet asi 40 kolegů z Německa.

09:47

Do dnešní protestní blokády farmářů se v Libereckém kraji zapojili zemědělci se zhruba 60 až 70 traktory a další zemědělskou technikou. Rozdělení jsou na dvě části, jedna skupina vyjela po 9:00 z Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku a cestou se k ní přidají další zemědělci, druhá skupina jede z Brniště na Českolipsku. Setkají se na hraničním přechodu u česko-polské hranice v Hrádku nad Nisou na Liberecku, kde zůstanou zhruba do 12:00, řekl předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.

09:46

Několik stovek traktorů dnes ráno v Olomouckém kraji vyjelo z areálů zemědělských podniků do čtyř okresních měst, v jejichž ulicích budou zemědělci protestovat proti agrární politice Evropské unie i dovozu levných zemědělských komodit ze zahraničí. Zemědělské stroje projedou Olomoucí, Prostějovem, Šumperkem a Přerovem po stanovených trasách, řidiči musí v době protestu počítat s možnými komplikacemi na silnicích. Z Jeseníku zemědělci vyrazili na hraniční přechod s Polskem, kde se setkají s polskými kolegy.

Foto: Profimedia.cz
09:45

Na protestní jízdu zemědělců proti agrární politice Evropské unie se dnes ráno podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové vydalo 162 traktorů a dalších strojů z Kutné Hory do Kolína. První stroje z přibližně tříkilometrové kolony přijely do Kolína před 8:30, ve městě byly zhruba půl hodiny. Na velkém kruhovém objezdu u nádraží, což je kolínský dopravní uzel, je sledovala u každého z výjezdů policejní hlídka. Traktory intenzivně troubily, na některých byly transparenty. K vytváření kolon zde v dopravní špičce dochází běžně, obdobná situace byla i při protestu. Zásadní dopravní problémy na místě nevznikly. Protestu přihlíželo a podporovalo jej asi 20 lidí, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

09:43

Čeští zemědělci dnes budou protestovat na hranicích se Slovenskem, Polskem a Německem a také v ulicích velkých měst. Vyrazit by podle Agrární komory ČR mělo více než 2000 kusů zemědělské techniky. Akce bude spíše symbolická. Prezident AK ČR Jan Doležal ale nevyloučil, že na některých místech mohou být hranice dočasně zablokované. Protest, na který mají dohlížet stovky policistů, začne v 10:00 a potrvá necelé dvě hodiny. Kromě ČR se do dnešního protestu zapojí také zemědělci z dalších evropských zemí.

Českým zemědělcům vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které podle AK ČR vzrostly mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Předmětem protestů budou ale také dopady Green Dealu nebo levný dovoz ze zemí mimo EU. Do společného evropského protestu se z ČR kromě AK ČR zapojí i Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství.

Foto: Profimedia.cz
Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2024 14:13
 

Právě se děje

Další zprávy