Praha - Česko má z 31 evropských zemí nadprůměrný podíl obézních lidí a spotřeby alkoholu.
Je mírně pod průměrem ve střední délce života i v délce života ve zdraví a má vyšší výskyt novotvarů.
Na druhé straně patří k zemím s největším poklesem úmrtnosti v posledních 15 letech, nejnižší kojeneckou úmrtností a nízkým výskytem infekcí.
Má rovněž mírně vyšší počty lékařů, informují statistici na svém webu.
Vycházejí z analýzy zdravotního stavu obyvatel 27 členských států EU a Islandu, Norska, Švýcarska a Turecka. Publikaci společně vypracovaly Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská komise.
Nejvíce obézních žen v Evropě má Británie, 24,5 procenta, průměr EU je 15,5 procenta, Česko je s 17,1 procenty v žebříčku 31 zemí desáté. Nejméně obézních je v Rumunsku, 7,9 procenta, a ve Švýcarsku, 8,1 procenta.
V žebříčku naděje dožití vedou s 84,4 roku Francouzky, průměr evropských žen je 80,8, přičemž Češky jsou s 79,8 na 22. místě, poslední v žebříčku jsou s 75,3 roku ženy v Turecku. Mezi evropskými muži vedou s 79,5 roku Islanďané, průměr EU je 74,3, přičemž Češi jsou s 73,4 roku na 22. místě. Poslední v žebříčku jsou s 65,1 roku muži v Litvě.
Z analýzy rovněž vyplývá, že zdravotní stav Evropanů se v uplynulých letech dramaticky zlepšil. Rizikové faktory zdraví se mění, v některých zemích pokleslo kuřáctví a spotřeba alkoholu, což ale neplatí pro Česko.
Obecně platí, že Evropané tloustnou. Nadbytečná kila má přes polovinu obyvatel EU, což má vliv na rozvoj řady chronických onemocnění a následně to znamená zvýšenou zátěž pro zdravotnické systémy.