Češky mají první dítě čím dál později

čtk, dom
11. 5. 2007 13:04
Rodí se méně dětí než za hospodářské krize
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Porodnost v Česku stále klesá. Ženy oddalují své první mateřství a často jim jeden potomek stačí. Plodnost byla loni u nás 1,33 dítěte.

Politici se různými cestami snaží demografický vývoj změnit. Tento týden například přišel ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas s myšlenkou zaplatit otcům novorozeněte jeden týden dovolené navíc. Detaily tohoto plánu si můžete přečíst ZDE.

Průměrný věk současných matek se příliš neliší od průměrného věku, v němž měly potomky jejich prababičky či babičky. V průměru ve skoro 29 letech totiž rodily ženy i na přelomu 20. a 30. let minulého století. V roce 1920 překročil průměrný věk českých matek dokonce 30 let.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Průměrný věk matky? Stejný jako za první republiky

Loni ženy přiváděly na svět děti v průměru ve 28,9 roku. O rok dříve to bylo ve 28,6 roku. Průměrný věk matek se zhruba od poloviny 80. let minulého století postupně zvyšuje. Po roce 1920 byl nejnižší právě mezi lety 1982 až 1986. Tehdy dosáhl 24,6 roku. Poté mírně rostl.

Největší skok udělal mezi lety 1993 až 1995, kdy se zvedl téměř o deset měsíců. V posledních letech se každoročně zvyšuje bezmála o čtyři měsíce. Rostoucí věk českých matek se stal jedním z témat, kterým se sociologové a demografové začali vážně věnovat.

Odkládá se ale první miminko

Přestože se od průměrného mateřského věku babiček a prababiček příliš neliší, situace v současnosti je výrazně jiná než před 80 lety. Neroste totiž jen průměrný věk. Oddaluje se hlavně doba, kdy mají ženy první dítě. Zatímco za první republiky a v poválečných letech to bylo kolem 25 let, loni to bylo téměř ve 27 letech.

Odsouvání mateřských povinností do pozdějšího věku zdůvodňují odborníci mimo jiné změnou režimu a životního stylu. Ženy - stejně jako muži - totiž mají víc příležitostí vzdělávat se, cestovat, podnikat či se věnovat kariéře a zájmům. V porovnání s dobou socialismu si za svůj výdělek také obvykle mohou mnohem víc dopřát.

Odkládání mateřství může být ale i nechtěné. Podle expertů na problematiku rovnosti pohlaví zvláště vzdělané ženy obtížně hledají partnera. Ve společnosti totiž stále panuje spíš tradiční názor na role - muž vydělává a žena se stará o domácnost. Čeští muži tak prý v mnoha případech nejsou připraveni na sobě rovné partnerky. Od svých rodičů totiž většinou znají právě tradiční model.

Málo dětí bylo za "krize" i po osmašedesátém

Odsouvání mateřství do pozdního věku se tak podepisuje na "stárnutí a vymírání" české společnosti. ČR patří ke státům s velmi nízkou plodností. České matky tak za svůj život přivádějí na svět v průměru méně dětí než ženy v jiných státech. Loni se tento ukazatel rovnal 1,33 dítěte.

Na konec světového žebříčku se republika propadla na přelomu tisíciletí. V roce 1999 plodnost byla 1,13 dítěte. I když plodnost pomalu roste, k přirozené obnově společnosti to nestačí. Přestože v roce 1920 průměrný věk matek překročil 30 let, ženy tehdy za svůj život přiváděly na svět zhruba tři děti.

Plodnost se po roce 1920 obvykle pohybovala mezi dvěma až třemi dětmi. Pod dvě klesla v době hospodářské krize a v letech těsně po roce 1968. Od roku 1972 se opět zvyšovala. Pod dvě se pak dostala v roce 1983, nadále se snižovala. Nejrychleji se začala propadat po roce 1992.

 

Právě se děje

Další zprávy