Česko-slovenské důchody? Zamítnuto

Tomáš Fránek
3. 11. 2005 0:00
Brno - Spor o důchody lidí, kteří za federace pracovali u slovenských podniků a teď žijí s nižší slovenskou penzí, se znovu vyostřil.

Nejvyšší správní soud totiž nevyhověl stížnosti Anny Weiszové, která už sedm let u soudů usiluje o to, aby jí český stát začal doplácet peníze k nižšímu tří tisícovému důchodu ze Slovenska.

Anna Weiszová přitom letos uspěla se svou stížností u Ústavního soudu, který případ vrátil právě Nejvyššímu správnímu soudu. "Protože na tuto problematiku nejsou jednotné názory, byla věc předložena sedmičlennému rozšířenému senátu. Ten při svém rozhodování zohlednil názor Ústavního soudu, nakonec ale dospěl k závěru, že stížnost není důvodná a zamítl ji," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Ústavní soudci se sejdou všichni

Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který má Aktuálně.cz k dispozici, nesplnila podmínky pro nárok na penzi v českém systému důchodového pojištění. Anna Weissová, totiž od roku 1958 téměř čtyřicet let pracovala pro společnost se sídlem v Popradu a před sedmi roky dostala české občanství. (přečtěte si příběh)

Konečné slovo u případu Anny Weiszové i dalších soudních sporů budou mít ústavní soudci. Ti se v tomto případě musí sejít všichni a vydat závazné stanovisko, podle kterého budou postupovat soudy  i v  dalších případech. "Ústavní stížnost určitě podáme, je to do nebe volající nespravedlnost. Už ale nevěříme, maminka doplatila na rozdělení Československa," uvedla Silvia Weissová, dcera neúspěšné stěžovatelky.

Případ míří do Štrasburku

Případ Anny Weiszové přitom lidé, kteří se situací česko slovenských důchodů zabývají, označují za důležitý i pro posuzování dalších případů. " Je to spor, který se u soudů dostal nejdál a na něm je vidět, jak se na problém úřady dívají," uvedla právnička Helena Malinová. Spor o česko slovenské důchody navíc bude řešit Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tam jsou nyní čtyři stížnosti. "Stěžujeme si na délku procesu," řekla Silvia Weiszová.

V Česku žije se slovenským důchodem asi 2800 lidí a stát naopak vyplácí měsíčně důchod desíti tisícům Slováků. (problém s důchody zde)

 

Právě se děje

Další zprávy