Česko loni vydalo na rozvojovou pomoc přes 20 miliard, o 12 miliard víc než předchozí rok

ČTK ČTK
2. 7. 2023 7:34
Česko loni vydalo na rozvojovou pomoc přes 20 miliard, o 12 miliard víc než předchozí rok

Česko podle předběžných údajů poskytlo loni oficiální rozvojovou pomoc ve výši 20,86 miliardy korun. Oproti roku 2021 jde o nárůst o 12 miliard korun, který byl způsoben příspěvkem na pomoc Ukrajině, jež od loňského února čelí ruské invazi, a zejména ukrajinským uprchlíkům v České republice. Právě tato pomoc činí téměř 14 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden dostala od ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) k dispozici vláda.

Zmíněných 14 miliard jsou náklady na zajištění příjmu a poskytnutí dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny. Další peníze například vynaložilo ministerstvo zahraničních věcí na 27 projektů humanitární pomoci, a to ve výši 193 milionů korun. Šest projektů se týkalo pomoci ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku, zbytek pomoci šel vnitřně vysídleným ukrajinským obyvatelům a na podporu dostupnosti základních služeb v napadené zemi.

Výraznou částku tvoří také předběžný podíl českého příspěvku na rozvojovou spolupráci EU, který loni činil 5,05 miliardy korun. Na finanční nástroj pro syrské uprchlíky v Turecku Česko vyčlenilo 48,2 milionu.

Česko se opět věnovalo také šesti prioritním zemím rozvojové spolupráce, a to Bosně a Hercegovině, Etiopii, Gruzii, Kambodži, Moldavsku a Zambii. Česká rozvojová agentura (ČRA) loni vydala na projekty 313,2 milionu korun. Rozvojové aktivity v těchto zemích se týkaly udržitelného nakládání s přírodními zdroji, ekonomického růstu, zemědělství nebo rozvoje venkova.

 

Právě se děje

Další zprávy