České soudy nestíhají, vláda jim přesto přidá další práci

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
1. 10. 2014 5:30
Práci již tak přetížených soudů komplikuje nový občanský zákoník. Vláda navíc chystá zavedení lhůt pro některá rozhodnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci minulý týden schválili v prvním čtení návrh zákona ministra životního prostředí Richarda Brabce, který změní posuzování vlivu staveb na životní prostředí, takzvané EIA. Zároveň však také zatíží české soudy, které nově v těchto sporech budou muset rozhodovat do 90 dnů.

Soudci jsou přitom již teď zavaleni novými agendami, které letos přišly s novým občanským zákoníkem. “Soudy nejsou nafukovací. Pokud chce stát rychlou justici, musí si ji zaplatit,” komentuje přetížení soudů viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.

Další zavedení lhůt navíc plánuje ministryně spravedlnosti Helena Válková. “V určitých věcech musí soud rozhodnout například do šesti měsíců,” myslí si ministryně. Slibuje si od toho zrychlení soudních řízení.

Podle soudců to ale bude přesně naopak. “Bude se vytloukat klín klínem. Sice budeme dělat například EIA do 90 dnů, ale prodlouží se to jinde. Nebo nám zavedou lhůty na všechno a nebudou se dodržovat,” popisuje Novosad.

Vláda přitom při psaní zákonů jen málokdy dá na upozorňování soudců, že na nové úkoly nemají dost lidí. Podobné je to i s občanským zákoníkem - soudy nově musí přezkoumat svéprávnost každé tři roky.

“Soudce zatíží i povinnost každých šest měsíců přezkoumávat, zda trvají důvody nařízení ústavní výchovy dítěte,” upozorňuje Jan Tichý, soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem.

Zavalené rejstříky

Rejstříkové soudy jsou zase zavaleny novou povinností registrovat v obchodním rejstříku i spolky. Jen na Městský soud v Praze přišlo letos v lednu 30 tisíc spolkových spisů.

“Jsem v justici od roku 1990 a to, co se teď děje na rejstříku, jsem ještě nezažil. Vyšší soudní úředníci zde mají normálně rozhodnout 100 až 120 věcí měsíčně, teď jich vyřizují pětkrát tolik,” popisuje místopředseda pražského městského soudu Jaromír Jirsa.

Soudci požadují více peněz na úředníky a asistenty a také převedení některých bagatelních případů například na úřady. “Množstevní agendy by se měly odklonit na úřady a teprve při případných odvoláních na soud,” míní Novosad. Typicky jde podle něj o úvěrové spory mezi bankami a klienty nebo o bankovní poplatky.

“Uvítali bychom převedení části agendy, například spotřebitelských smluv (plyn, elektřina, pojistné smlouvy),” vypočítává místopředsedkyně soudu v Chomutově Eva Hermanová. Ústecký soudce Tichý by sem zahrnul i vymáhání pokut za černou jízdu. Jen na jeho soudu řeší až stovky těchto případů měsíčně.

Jde přitom o jednoduché spory, které nevyžadují hlubší posouzení. “Cílem by mělo být tyto věci, které nemají se souzením nic společného, odklonit. Teď se ale na rejstřících stal pravý opak - zaplevelili nás nesmyslnou agendou. Je to jednoznačně krok zpátky,” dodává Jirsa.

Ministryně Válková slibuje, že problémy vyřeší chystaný občanský soudní řád. Jenže zatímco ona doufá v jeho vytvoření do dvou či tří let, soudci jsou skeptičtí. “Jestli občanský soudní řád bude, tak myslím, že nejdříve za 5 let. Ministerstvo by mělo zareagovat hned,” myslí si Jirsa.

Za pravdu jim dává i první náměstek Válkové Robert Pelikán. “Myslím, že když v tomto volebním období zvládneme kvalitní věcný záměr, tak cokoliv nadto bych viděl jako téměř zázrak,” mírní odhady Válkové.

Ministryně: Uděláme pro to cokoliv

A s ministryní se neshodne ani na tom, zda vyhovět soudcům a převést část agendy jinam. Zatímco Válková vidí možnost v angažování například Českého telekomunikačního úřadu, Pelikán je proti. “Ono to sice působí lákavě, ale třeba na ČTÚ to nijak dobře nefunguje, lhůty pro vyřízení jsou velmi dlouhé, byť dělají, co mohou. A je to jako zákon zachování hmoty – někdo tu práci udělat musí,” dodává Pelikán.

Válková však uklidňuje - pokud v průběhu příštího roku uvidí, že práce na novém řádu nejdou tak rychle, jak by si představovala, znovelizuje stávající občanský soudní řád, aby soudům ulevila. “Protože musíme zrychlit, to je do roku 2015 náš úkol a uděláme pro to cokoliv,” slibuje ministryně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy