V Česku šlo těžko zapsat firmu, kolaboval obchodní rejstřík

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 9. 2014 15:00
Ministerstvo spravedlnosti zmodernizovalo elektronický systém, přes který se vkládají nové firmy, sdružení a spolky do obchodního rejstříku. Jeho fungování ale provázejí technické potíže.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Lidé, kteří nyní chtějí do obchodního rejstříku zapsat firmu, spolek, sdružení vlastníků bytů nebo jen v rejstříku změnit údaje, mají problém. Na soudech kolabovala v posledních dnech zmodernizovaná internetová aplikace, přes kterou úředníci mají zápisy provádět.

Upgradovaný systém od společnosti Corpus Solutions za téměř 33 milionů korun, za který ministerstvo spravedlnosti dosud zaplatilo zhruba dvě třetiny celkové částky, spustili technici naostro v pondělí. Ještě ve čtvrtek ráno přitom systém padal.

"V pondělí a v úterý prakticky nefungoval, ve středu chvilku a teď to běží zatím hodinu a půl. Snad nespadne," uvedla ve čtvrtek v poledne jedna z pracovnic obchodního rejstříku pražského soudu.

Čekáme na IČO

Trable s centrálním systémem, který propojuje celou zemi, hlásily i ostatní krajské soudy, kde se společnosti a spolky zapisují a dostávají přidělená identifikační čísla (IČO) nezbytná pro všechny právní úkony nebo třeba i pro založení firemního bankovního účtu.

"Výpadky zaznamenáváme neustále," potvrdila vedoucí obchodního rejstříku Krajského soudu v Ústí nad Labem Hana Příhodová.

Ministerstvo spravedlnosti problémy zaměstnanců rejstříkových soudů přiznalo. "Je pravda, že při náběhu systému bylo jeho užívání omezeno," uvedl mluvčí resortu Jiří Hovorka.

Dodal však, že od čtvrtečního dopoledne funguje systém bez závažných problémů a výpadků. A že se dosud nestalo, že by soudy nezapsaly žádnou firmu nebo spolek.

Potíže s žádostí o dotaci

Například Jan K. z Liberecka však na potvrzení zápisu nově založeného spolku marně čeká už od minulého týdne. Hraje přitom doslova o dny.

Chce pro své nové sdružení požádat o krajskou dotaci, ovšem pokud soud nestihne jeho spolek zapsat na začátku příštího týdne, propásne termín pro podání žádosti. Kvůli potížím ze strany státu může přijít až o statisíce korun.

"Žádáme o dotace a poslední termín podání žádosti je úterý 30. září. Jenže žádost nemůžeme podat, protože nám soud nepřidělil IČO," říká Jan K.

Rejstříky mají povinnost veškeré změny, které dostanou, provést do pěti dnů. Případně žadatele vyzvat k odstranění chyb.

"Zatím jsme žádnou lhůtu neporušili, ale jen za cenu zvýšeného úsilí," uvedla vedoucí ústeckého obchodního rejstříku Hana Příhodová. Prakticky to ale znamená to, že v okamžicích, kdy systém naskočí, snaží se soudní úředníci zadat co nejvíce dat než software znovu přeruší činnost.

Kde je problém?

Podle soudů může být jedním z důvodů problémů nedostatečné testování. Trvalo prý pouze dvě hodiny, navíc ne v plném provozu.

"Vzhledem k tomu, že práce soudů je specifická a není možné systém vypnout na delší dobu, probíhal převod dat ze starého systému do nového postupně a za provozu, pouze s dvěma víkendovými odstávkami. Poté byl v jednu chvíli starý systém vypnut a nový okamžitě uveden do provozu," dodala mluvčí resortu Kateřina Hrochová, podle níž proto nemohlo proběhnout plné testování nové verze. "Pokud se objeví chyby, jsou opravovány za provozu, případně v době krátkých odstávek," podotkla.

Nový systém vytvořila pro ministerstvo spravedlnosti společnost Corpus Solution na základě smlouvy ze začátku letošního ledna, kdy ještě resort vedla Marie Benešová z Rusnokova úřednického kabinetu.

Firma se však k problému odmítá vyjádřit. "Máme od klienta povinnost mlčenlivosti. Obraťte se na ministerstvo spravedlnosti," uvedla mluvčí Corpus Solution Hana Petříková.

Nástupkyně Benešové, ministryně Helena Válková z hnutí ANO, nyní zdůvodňuje upgrade systému obchodního rejstříku souvislostí s novými zákony účinnými od letošního roku. "Cílem je vyšší výkonnost, rychlost, spolehlivost a pohodlnější obsluha systému," vysvětlil mluvčí Válkové Jiří Hovorka.

Propuštění Šnajdra soud faxoval

Poslední větší problémy zaznamenal obchodní rejstřík loni v červenci. Kvůli výpadku centrálních firewallů - tedy zařízení, která mají chránit síť před útoky hackerů nebo před nechtěným únikem dat z počítačů – nefungovaly ani datové schránky či další justiční servery.

Potíže s elektronickou komunikací tehdy zkomplikovaly v rámci takzvané kauzy Nagyová propuštění tří bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře z vazby, které nařídil Nejvyšší soud. Příkazy proto putovaly do věznic faxem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy