Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci získá historik Tomáš Petráček

ČTK ČTK
8. 12. 2023 12:49
Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci získá historik Tomáš Petráček

Cenu za odvahu, kterou uděluje Nadační fond proti korupci, letos získá historik a teolog Tomáš Petráček. Oceněný dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval smířlivě k manželství pro všechny. Míní, že kvůli svým postojům musel na podzim skončit na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Děkanát fakulty jeho výpověď odůvodnil nadbytečností. Petráček cenu převezme v pondělí 11. prosince. 

Cenu za odvahu uděluje fond Petráčkovi za "vytrvalou snahu o kultivaci hodnotového diskurzu ve společnosti, inspirativní promýšlení role náboženství ve veřejném a politickém životě a za prokázanou odvahu vystavit se kvůli těmto aktivitám veřejným útokům".

Cena je podle fondu určena těm, kteří s odvahou poukazují nebo přímo bojují s projevy, které ohrožují demokratické principy otevřené společnosti. "Dnes už nejde jen o korupční jednání v podobě uplácení. Setkáváme se s pohlcováním celých institucí, průmyslových odvětví, ale i jednotlivých částí občanské společnosti," uvedl fond.

 

Právě se děje

Další zprávy