Část zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů podala po sporech s vedením výpověď

ČTK ČTK
18. 4. 2023 22:15
Část zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů podala po sporech s vedením výpověď

Část zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) podala po sporu s vedením instituce hromadnou výpověď. Uvedla to Česká televize (ČT). Jde podle ní zhruba o dvě desítky lidí z oddělení vzdělávání. Celkem v tomto oddělení pracuje podle webu ústavu 22 lidí. Právě pracovníci oddělení vzdělávání v březnu v otevřeném dopise kritizovali ředitele ÚSTR Ladislava Kudrnu kvůli údajné šikaně, cenzuře, nehospodárným krokům a personálním změnám. Kudrna kritiku odmítl. Situací se zabývala i rada ÚSTR. Podle ní Kudrna naplňuje koncepci, s kterou byl do funkce zvolen.

"Nemůžeme vlastně v současné situaci zajistit fungování naší práce, zejména projektu Dějepis+. A proto jsme se rozhodli jako celé oddělení kolektivně, společně podat výpověď," řekl ČT pracovník oddělení vzdělávání ÚSTR Kamil Činátl. Odcházející zaměstnanci zůstanou v ústavu podle televize do konce června.

"Personálně je Ústav pro studium totalitních režimů stabilizovaný a v žádném případě nejsou bezprostředně ohroženy rozjeté a plánované projekty," sdělil ČT mluvčí ÚSTR Martin Vacek.

Pracovníci oddělení vzdělávání ústavu v otevřeném dopise kritizovali mimo jiné odvolání vedoucího oddělení Čeňka Pýchy. Rovněž poukazovali na podle nich cenzurní a současně nehospodárné zákroky vedení. Vyzvali radu ÚSTR a Senát jako kontrolní orgán ústavu, aby se situací zabývaly.

 

Právě se děje

Další zprávy