Česká města si připomněla První máj. Komunisti mimo zákon, hlásali jejich odpůrci

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2023 18:32
Prvomájové pochody a demonstrace, které se uskutečnily v Praze, byly klidné. Na shromáždění KSČM na pražském Střeleckém ostrově sice dorazila i skupina odpůrců, ale potyčky byly pouze slovní. Kromě toho prošel centrem Prahy také průvod anarchistů, Mírový pochod kritizující vládu nebo recesistický průvod studentů. Akce se konaly i v dalších českých městech. 
Oslavy 1. máje.
Oslavy 1. máje. | Foto: ČTK / Říhová Michaela

Centrem Prahy odpoledne prošel průvod anarchistů. Účastníci nejprve oslavili tradičně piknikem na Střeleckém ostrově Svátek práce. Následně se vydali pod červenočernými vlajkami za provolávání hesel proti fašismu a proti kapitalismu na Štvanici, kde akce pokračovala hudební produkcí. V čele zhruba dvousetčlenného průvodu nesli lidé transparenty s nápisy "Luxus pro všechny. Teplo, pohoda vyvlastnit oligarchy" a "Pryč s touhle vládou, ať si lidi vládnou".

Komunisté se sešli u desky připomínající první dělnickou oslavu 1. máje v Praze v roce 1890. "Pro nás komunisty je svátek práce symbolem boje za spravedlivý svět," řekla předsedkyně pražské buňky KSČM Marta Semelová stovce převážně starších přihlížejících. Následně kritizovala kapitalismus, který podle ní rozděluje lidi na chudé a bohaté, přináší bídu a války. Někteří komunisté drželi vlajky s nápisem KSČM, zhruba desítka odpůrců přinesla vlajky české, ukrajinské, Spojených států i Severoatlantické aliance. Oba tábory oddělovali policisté.

Na náměstí Republiky se sešli účastníci takzvaného mírového pochodu, asi 200 lidí potom šlo na Vítkov. Řečníci tam pod sochou Jana Žižky vyzývali k jednotě sil proti současné vládě. Kromě činnosti kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) kritizovali zejména Evropskou unii, Green Deal nebo údajnou podporu válečného konfliktu na Ukrajině. Akci organizovala iniciativa Zachraňme náš stát. Mezi řečníky byli poslanec Jiří Kobza (SPD), Otto Černý (Trikolora) nebo Josef Skála (KSČM).

Rusko loni v únoru rozpoutalo největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války, když napadlo Ukrajinu. Materiální či vojenskou pomoc poskytly a poskytují Ukrajině skoro všechny země Evropské unie a Spojené státy, ale i Austrálie nebo Kanada. Česko patří k zemím, které od začátku války Ukrajině intenzivně pomáhají v humanitární i vojenské sféře a Praha v tom hodlá pokračovat i nadále, uvedl již dříve premiér Fiala. 

Průvodem Prahou studenti zahájili v Praze jedenáctý ročník Majálesu. Vyšli ve veselých kostýmech za asistence policie z Kampy do Kampusu Hybernská. Jednodenní festival je nejenom oslavou jara, lásky a studentského života.

Slavilo se i jinde. Například ve Zlíně se do prvomájového průvodu zapojili sportovci, členové folklorních souborů, Junáku i Studentské unie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Nechyběly historické automobily včetně starých hasičských vozů, tanečníci, hudebníci, roztleskávačky nebo hráči amerického fotbalu. Průvod navazuje na tradici oslav prvního máje ve firmě Baťa, nejde o politickou akci

 

Právě se děje

Další zprávy