Bývalá Řebíčkova firma staví za státní peníze

Petr Holub
5. 9. 2007 11:10
Jde o pochybnou zakázku za 92 milionů korun
Ministr dopravy Alše Řebíček.
Ministr dopravy Alše Řebíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firma, která ještě před dvěma lety patřila ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, dostala od firmy - patřící pod Řebíčkův úřad - velkou zakázku. Bude o jeden metr zvedat železniční most v Nymburku.

Viamont DSP získal zakázku za 92 milionů korun v soutěži, kterou vypsalo Ředitelství vodních cest, které je příspěvkovou organizací ministerstva dopravy.

Při rekonstrukci, která začala už v květnu, se má most zdvihnout o metr, aby pod ním mohly projíždět více naložené nákladní lodě.

Nemám co tajit

Ministr Aleš Řebíček byl do ledna 2005 předsedou představenstva Viamontu DSP, později vedení předal dosavadnímu obchodnímu náměstkovi Ondřeji Novákovi.

Zároveň mu patřila třetina akcií firmy Viamont a.s., která spolu s rakouskou stavební společnosti Strabag Viamont DSP vlastní.

Ministr střet zájmů odmítá. "Akcie Viamontu, což je spoluvlastník Viamont DSP, jsem prodal už před více než rokem bývalým společníkům. O tom, že firma staví něco pro Ředitelství vodních cest, se dozvídám od Vás. Předpokládám, že na zakázku proběhlo řádné výběrové řízení," uvedl na dotaz Aktuálně cz.

Ministr upřesnil, že akcie prodal Miroslavu Plíhalovi, bývalému společníkovi, s nímž Viamont zakládal. "Nemám co tajit," řekl Řebíček.

Stavba s otazníkem

Zvýšení podjezdu pod nymburským mostem je největší probíhající stavbou, kterou Ředitelství vodních cest finnacuje. Je součástí většího půlmiliardového projektu, který má zvýšit i mosty v Poděbradech a Kolíně.

Původně mělo zdvihání mostů zajistit větší podjezdovou výšku pro lodě, které by pluly do nového pardubického přístavu. Plán nevyšel, protože ministr životního prostředí Martin Bursík stavbu v březnu zamítl z ekologických důvodů.

Ředitelství vodních cest však tvrdí, že zdvižení mostů se vyplatí, i když lodě s vyšším nákladem budou moci jezdit jen do Chvaletic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy