Experti na léčbu rakoviny k tomuto vážnému prohlášení přiměla narychlo zavedená reforma ministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten prosadil, aby od prvního srpna dostávaly nemocnice peníze na drahé léky přímo do svých rozpočtů - a vystačily s přiděleným balíkem.
Podle odborníků je to krok správným směrem a může přinést zefektivnění léčby.
"Je to určitě správně, aby primáři oddělení měli daný balík peněz, se kterým musí hospodařit," říká i jeden z autorů koncepce zdravotnictví ODS Pavel Hroboň. "Ale bylo to překotně zavedené."
VZP totiž dosud nemocnicím nedala žádný dokument, který by jasně stanovil, kolik peněz dostanou, o kolik bude vyšší nárůst. Lékaři tak neví, kolik léků mohou předepisovat.
|
Lékaři se bojí
Zmatky přiměly experty k dnešnímu razantnímu vystoupení. "Musíme vyvíjet tlak na to, aby VZP jasně řekla, jaká jsou pravidla," říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "To dosud neudělala, pracujeme v nejistotě a přitom musíme léčit pacienty."
Hlavním problémem jsou pro lékaře v tuto chvíli dva léky. Herceptin, u kterého se prokázalo, že ženy s rakovinou prsu v raném stadiu choroby může vyléčit. Léčba jedné pacientky za rok přijde zhruba na milion korun. Dosud se ale lék nepodával, a lékaři se ho proto bojí předepisovat.
Podobné je to s lékem proti nádorovým onemocněním Glivec. Tím se v Česku léčí zhruba 200 pacientů. "Novým pacientům ho ale nepředepisuji, radši jim dám starší levnější lék, protože nevím, zda by mně ten nový drahý lék pojišťovna proplatila," říká Vorlíček.
Horákova vize
Pojišťovna považuje obavy za přehnané. "Léky, které dostávali pacienti loni, budou moci dál předepisovat a objem peněz se navýší o 4 %," řekl na dnešní tiskové konferenci nový ředitel VZP Pavel Horák. "Ty, které půjdou přímo do rozpočtů nemocnic, se navýší v rozmezí o 7-30 procent."
Takový plán onkologové vítají. "Kdyby to tak skutečně bylo, nebyl by problém," říká Vorlíček. "Ale nic nemáme na papíře, nemáme smlouvy, nemáme jistotu, že to tak skutečně bude."
Ředitel VZP tuto kritiku chápe. "Okolnosti nutí onkology tu situaci dramatizovat, ale je pravda, že za současné situace, kdy není jasná vláda, tak nikdo neví, jak to bude," říká. "Náš požadavek je ale jasný."
Řešení nejisté
Podle Horáka je problém v tom dohodnout se s malými nemocnicemi. VZP totiž chce, aby se nejdražší léčba prováděla pouze v 18 specializovaných onkocentrech. Peníze, které dříve šly na tuto léčbu do zhruba 200 nemocnic, by se měly přelít do onkocenter.
ČTĚTE VÍCE O ONKOCENTRECH: Česko už ví, kdo nejlépe léčí rakovinu Nemocní rakovinou mají nebývalou šanci. K dispozici je seznam nemocnic, které jsou schopny kvalitně léčit tuto smrtelnou nemoc. |
"Malé nemocnice se tomu ale brání a je obtížné se s nimi dohodnout," říká Horák. Přesný termín, kdy pojišťovna problém vyřeší, tedy jasný není. "V září ale bude Poslanecká sněmovna projednávat zdravotněpojišťovací plán, kde navrhujeme koncepční změny, které by mohly pomoci."
Stěžejní jsou podle VZP dvě řešení, jak umožnit léčbu drahými léky. "Buďto bude nutné navýšit rozpočet, nebo nám musí povolit, abychom zracionalizovali úhrady, abychom zdroje na financování těchto léků našli jinde," říká Horák.
Řešením by mohlo být, že pojišťovna přestane hradit ty nejlevnější léky. Těch do 100,- korun ročně spotřebujeme za zhruba 5 miliard.
Na všechno nemáme
Onkologové stejně jako VZP ale upozorňují, že je na čase si uvědomit, že nelze všem hradit vše. Například jenom loni stál nejdražší pacient pojišťovnu přes 100 milionů korun.
|
"Naše ekonomika nemá na to, aby financovala veškerou léčbu všem," říká Vorlíček. "Ale to musí říci politici, a to dosud nikdo neudělal. Pacienti si myslí, že musí dostat tu nejlepší, nejdražší léčbu a podle Ústavy na to mají nárok."
Kdyby lékaři za sebou měli záštitu politiků, pracovalo by se jim lépe. "Věděl bych, že se rozhoduji podle zákonů," říká Vorlíček. "Zatím ale pacient má právo na vše a já bych mu to měl správně dát. Jinak mě pacient může zažalovat, že jsem mu neposkytl tu nejlepší dostupnou léčbu, a obávám se, že by vyhrál."