Praha - Akreditační komise v pondělí podala nejvyššímu státnímu zástupci podnět k žalobě ve veřejném zájmu. Komise se tak chce bránit proti prodloužení akreditace plzeňským právům.
Řekl to tajemník komise Jiří Smrčka s tím, že v pondělí zároveň podali ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) podnět, aby přezkoumal své rozhodnutí ohledně prodloužení akreditace.
Dobeš prodloužil magisterskému programu právo akreditaci do roku 2016. Komise už na něj kvůli tomu podala trestní oznámení.
"My si od toho především slibujeme, že se ukáže, nebo by potom mělo být rozhodnutí soudu, zda ministerstvo mohlo postupovat tím způsobem, jak postupovalo. My se domníváme, že došlo k jednoznačnému porušení zákona, a tady nejde ani tak o jeden případ, ale o to, jestli prostě tady funguje právní stát," komentovala v České televizi podání žaloby šéfka komise Vladimíra Dvořáková.
Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová už dříve řekla, že úřad bude mít na vyřízení podnětu dva měsíce, lhůtu lze ale překročit. Nejvyšší státní zástupce má podle soudního řádu správního možnost podat správní žalobu proti rozhodnutí správních orgánů, je-li to ve veřejném zájmu.
Komise: postup ministra je nezákonný
Podle stanoviska komise měla škola kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Dobeš ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky, prý kvůli 1800 plzeňským studentům, kteří by jinak museli dostudovat jinde.
Podle komise je ale postup ministra nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem. Proto zároveň ve středu podali na Dobeše trestní oznámení.
Stejně tak učinil i exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška a bývalý student školy Martin Marek, který před několika lety upozornil na skandál s rychlostudenty a opsanými závěrečnými pracemi. Dobešovo rozhodnutí kritizovali také zástupci ODS, TOP 09, ČSSD a akademici.