Bém se chopil kladiva a zahájil stavbu metra

Andrej Brabec
12. 4. 2010 18:12
Během čtyř let by mělo metro jezdit do Motola, v roce 2018 až na Ruzyni
Úsměv, vyletí ptáček.
Úsměv, vyletí ptáček. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Primátor Pavel Bém a radní Radovan Šteiner (oba ODS) se dnes symbolicky chopili kladiva a odstartovali tak stavbu nových stanic pražského metra. Podle plánů magistrátu se jím první pasažéři svezou během čtyř let.

Nový úsek trasy A povede z Dejvic přes Červený vrch, Veleslavín a Petřin až do Motola. Stavaři by posléze měli pokračovat až k ruzyňskému letišti.

"Před čtyřmi lety jsme slíbili výstavbu nových stanic metra trasy A. Dnes tento slib naplňujeme," prohlásil Bém. "Po 32 letech dostane nejcentrálnější konečná stanice metra své logické pokračování."

Vedení metropole si od nových stanic slibuje především to, že se uleví dopravě v Dejvicích, především na Vítězném náměstí. Útlum automobilové a autobusové dopravy považují za ekologický přínos.

Během osmi let by mělo metro končit až na letišti, přibudou ještě stanice Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle a Staré letiště. "Na prodloužení trasy metra A získá Praha více než čtvrt miliardy euro z fondů Evropské unie," naznačuje magistrát financování stavby.

Nový úsek může zdržovat

Plánované prodloužení trasy A do Ruzyně má zlepšit dopravního spojení. Tento krok ale může vést k přesnému opaku - cestování lidem prodloužit.

Dopravní podnik po zprovoznění nového úseku metra plánuje omezení stávajících linek a cesta metrem by mohla být ve srovnání s původními spoji delší.

To potvrzuje i pražský dopravní odborník Martin Šubrt. Na metru podle něj vydělají jen ti, kteří budou bydlet nedaleko nových zastávek. Ostatním se cestování do centra Prahy spíše prodlouží. Trasa k Ruzyni totiž nepovede přímo, plán počítá s objížďkou přes motolskou nemocnici.

Může být i prodělečná

Není jasné ani to, zda se stanice vedoucí z Dejvic na Ruzyni vyplatí. Na trase C byly nové zastávky zprovozněny v květnu 2008. Po osmi měsících se ale ukázalo, že stanice mezi Ládvím a Letňany nejsou dostatečně frekventované.

Dopravní podnik pak v rámci úsporných opatření rozhodl o omezení provozu právě na trase mezi Ládvím a Letňany. Do Letňan jezdí pouze každá druhá souprava.

Zastávka v Letňanech navíc končí v polích, cestující ještě musí využívat autobusovou dopravu. Podobně se ale postupovalo i při prodlužování linky B ke Zličínu. Před patnácti lety zastávky také končily v polích, dnes jsou v okolí nákupní centra a stanice se využívá dostatečně.

Trasa D je stále v plánu

Praha rovněž stále plánuje i zcela novou trasu D, kterou ovšem považuje za technologicky a časově náročnější. "Bude představovat zcela novou koncepci, tato dopravní tepna bude protínat centrum města od Hlavního nádraží až po Depo Písnice a zejména ulehčí přetížené trase C," uvedl magistrát.

Délka trasy D se plánuje na necelých 11 kilometrů. Celkem má čítat devět stanic. Povede přes Hlavní nádraží, Náměstí Míru, Náměstí bratří Synků, Pankrác, Olbrachtovu, Nádraží Krč, Nemocnici Krč, Nové Dvory, Libuš a Písnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy