Bém se chopil kladiva a zahájil stavbu metra

Andrej Brabec
12. 4. 2010 18:12
Během čtyř let by mělo metro jezdit do Motola, v roce 2018 až na Ruzyni
Úsměv, vyletí ptáček.
Úsměv, vyletí ptáček. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Primátor Pavel Bém a radní Radovan Šteiner (oba ODS) se dnes symbolicky chopili kladiva a odstartovali tak stavbu nových stanic pražského metra. Podle plánů magistrátu se jím první pasažéři svezou během čtyř let.

Nový úsek trasy A povede z Dejvic přes Červený vrch, Veleslavín a Petřin až do Motola. Stavaři by posléze měli pokračovat až k ruzyňskému letišti.

"Před čtyřmi lety jsme slíbili výstavbu nových stanic metra trasy A. Dnes tento slib naplňujeme," prohlásil Bém. "Po 32 letech dostane nejcentrálnější konečná stanice metra své logické pokračování."

Vedení metropole si od nových stanic slibuje především to, že se uleví dopravě v Dejvicích, především na Vítězném náměstí. Útlum automobilové a autobusové dopravy považují za ekologický přínos.

Během osmi let by mělo metro končit až na letišti, přibudou ještě stanice Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle a Staré letiště. "Na prodloužení trasy metra A získá Praha více než čtvrt miliardy euro z fondů Evropské unie," naznačuje magistrát financování stavby.

Nový úsek může zdržovat

Plánované prodloužení trasy A do Ruzyně má zlepšit dopravního spojení. Tento krok ale může vést k přesnému opaku - cestování lidem prodloužit.

Dopravní podnik po zprovoznění nového úseku metra plánuje omezení stávajících linek a cesta metrem by mohla být ve srovnání s původními spoji delší.

To potvrzuje i pražský dopravní odborník Martin Šubrt. Na metru podle něj vydělají jen ti, kteří budou bydlet nedaleko nových zastávek. Ostatním se cestování do centra Prahy spíše prodlouží. Trasa k Ruzyni totiž nepovede přímo, plán počítá s objížďkou přes motolskou nemocnici.

Může být i prodělečná

Není jasné ani to, zda se stanice vedoucí z Dejvic na Ruzyni vyplatí. Na trase C byly nové zastávky zprovozněny v květnu 2008. Po osmi měsících se ale ukázalo, že stanice mezi Ládvím a Letňany nejsou dostatečně frekventované.

Dopravní podnik pak v rámci úsporných opatření rozhodl o omezení provozu právě na trase mezi Ládvím a Letňany. Do Letňan jezdí pouze každá druhá souprava.

Zastávka v Letňanech navíc končí v polích, cestující ještě musí využívat autobusovou dopravu. Podobně se ale postupovalo i při prodlužování linky B ke Zličínu. Před patnácti lety zastávky také končily v polích, dnes jsou v okolí nákupní centra a stanice se využívá dostatečně.

Trasa D je stále v plánu

Praha rovněž stále plánuje i zcela novou trasu D, kterou ovšem považuje za technologicky a časově náročnější. "Bude představovat zcela novou koncepci, tato dopravní tepna bude protínat centrum města od Hlavního nádraží až po Depo Písnice a zejména ulehčí přetížené trase C," uvedl magistrát.

Délka trasy D se plánuje na necelých 11 kilometrů. Celkem má čítat devět stanic. Povede přes Hlavní nádraží, Náměstí Míru, Náměstí bratří Synků, Pankrác, Olbrachtovu, Nádraží Krč, Nemocnici Krč, Nové Dvory, Libuš a Písnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy