Zaskočená ČSSD: Babiš popřel koaliční smlouvu, v ní důchodové stropy jsou

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 26. 8. 2016 11:30
Premiér Bohuslav Sobotka se pustil do kritiky ministra financí Andreje Babiše. Ten na zasedání vlády nepřipustil takzvané zastropování věku odchodu do důchodu. Koaliční ČSSD prosazuje limit 65 let, Andrej Babiš chce zachovat současný stav, kdy horní věk pro penzi trvale narůstá.
Foto: ČTK

Praha – Zaskočena se cítí vládní ČSSD postojem koaličního hnutí ANO. Přestože je podle premiéra Bohuslava Sobotky součástí koaliční dohody z roku 2013 nastavení věkového limitu pro odchod do důchodu, ministr financí Andrej Babiš jej nyní odmítá. 

"Prosadili jsme řadu úprav, zrušili jsme druhý pilíř důchodového připojištění, coby neúspěšný experiment vlády Petra Nečase. Součástí koaliční dohody však bylo také zastropování věku pro odchod do důchodu. Jsme jediná země Evropské unie, která to nemá," uvedl Sobotka. 

Ministr financí Andrej Babiš označil snahy ČSSD za populismus. "Je to vábnička na voliče sociální demokracie. Prioritně bychom měli vyřešit výši důchodů, které jsou u nás nízké a řada důchodců má kvůli tomu existenční potíže," uvedl Babiš. 

Podle Sobotky je přesto namístě ustanovit coby horní hranici věk 65 let, který je únosný jak na sociální úrovni, tak pro státní rozpočet. Sobotka uvedl, že mu přijde absurdní, aby lidé narození v roce 1977 odcházeli do důchodu v 67 letech a lidé narození v roce 2007 dokonce v 72 letech. 

"Reakce hnutí ANO nás překvapila. A pro Babiše zase nemůže být překvapení, že zastropování požadujeme, když je to v koaliční smlouvě," dodal Sobotka.

Babiš oponuje, že u zdravotně náročných povolání se musí důchod řešit okamžitě. Navíc požaduje, aby se u náročných povolání, jako jsou řidiči, pracovníci v těžkém strojírenství nebo zdravotní sestry stanovila nižší hranice odchodu do důchodu. 

"Důležité je, aby se na výši jejich důchodů podíleli také zaměstnavatelé. Tito lidé by měli dostávat plnohodnotné důchody. Uvědomuje si ČSSD, že nemohou odcházet do penze v 65 nebo 67 letech?" uvedl ministr financí. 

Také člen vedení ČSSD a předseda Senátu Milan Štěch uvedl, že se řešení problému odchodu do důchodu nedá odsouvat. "Proto navrhujeme hranici 65 let a každých pět let toto číslo přehodnotit podle aktuální délky dožití," řekl Štěch. 

Podle něj je třeba zároveň motivovat firmy a podnikatele, aby více přispívali na důchodové připojištění zaměstnanců.

Nejmenší vládní strana zaujala spíše smířlivý postoj. "Myslím si, že se to zastropování důchodů trochu přeceňuje, po nás v podstatě přijde ještě několik vlád, které to budou moct změnit, než to bude mít praktický dopad.Já to sice klukům nechci pískat, ale myslím si, že bude rozumné, když se pokusím, o dohodu na nějaké verzi, která bude přijatelná, a abychom to ukončili žabomyší válka," řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy