Babiš je jediný kandidát ANO na premiéra. Kolegové mu vyčinili za "slabší chvilku", řekla Jermanová

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2018 22:59
Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka bude hnutí jednat s dalšími stranami ve Sněmovně o případné koalici či o podpoře menšinového kabinetu.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ANO Andrej Babiš je jediným kandidátem hnutí na předsedu příští vlády. V kandidátské pozici ho v pondělí večer jednomyslně potvrdil výbor hnutí. Po jednání stranického vedení to novinářům řekla místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová.

Možnost, že by se premiérem stal jiný představitel hnutí, připustil minulý týden Babiš. Ostatní strany jej v čele vlády odmítají kvůli jeho trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Babišova menšinová vláda nedostala minulý týden ve Sněmovně důvěru, ve středu se chystá prezidentovi předat demisi. Miloš Zeman už dřív řekl, že Babiše pověří sestavením kabinetu i podruhé.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že hnutí bude se stranami ve Sněmovně jednat o případné koalici či o podpoře menšinového kabinetu. V úterý v 08:00 se sejde se zástupci komunistů, ve středu ve 14:00 s ODS, poté i s dalšími stranami.

Babiš: Měl jsem slabší chvilku

Babiš před několika dny uvedl, že by premiérem být nemusel a v čele kabinetu by mohl stanout místopředseda ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec. V pondělí řekl, že měl "slabší chvilku".

Podle Pokorné Jermanové si Babiš od vedení hnutí vyslechl za svá vyjádření kritiku. Výbor ho žádal, aby zvážil, jaká prohlášení do médií dává.

"Jsme pak stavěni do pozice, že nevíme, co si máme myslet," řekla Jermanová. Podle ní pak "vznikají příběhy, které se nezakládají na pravdě".

Dolní komora předsedu nynější vlády spolu s Faltýnkem vydala minulý pátek k trestnímu stíhání kvůli obvinění z podvodu při získání padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Postoj hnutí tak může zkomplikovat jednání o nové vládě.

Zeman: Babiš bude premiérem dříve nebo později

Sociální demokraté a lidovci sice svou případnou vládní účast nevyloučili, ale kladou si podmínky. Odmítají, aby byl ve vládním týmu trestně stíhaný člověk. Jak bude v takovém případě hnutí dál vyjednávat, Faltýnek nepřiblížil. Řekl jen, že ANO bude postupovat tak, aby dosáhlo ve Sněmově většinu a vláda dostala důvěru.

ANO po podzimních volbách získalo ve Sněmovně 78 z 200 poslaneckých křesel. Babiš už několikrát zopakoval, že by i napodruhé upřednostnil jednobarevný kabinet.

O jmenování Babiše premiérem mluvil v pondělí večer také prezident Miloš Zeman v pořadu televize Barrandov. Pokud ve víkendových volbách prohraje, chce Zeman jmenovat Babiše před koncem svého prezidentského mandátu. Pokud volby vyhraje, do konce svého prvního mandátu ho jen pověří sestavením vlády.

Jeho protikandidát Jiří Drahoš podle Zemana každopádně nebude mít šanci do výběru premiéra v druhém pokusu zasáhnout. "V každém případě by to dopadlo tak jako tak, byl by (Babiš) opět premiérem, buď dříve, nebo později," řekl Zeman.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 37 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy