Agrofert dostal pokutu šest milionů za nakládání s dotacemi na Čapí hnízdo, zaplatil jen 37 tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2016 15:44
Společnost Agrofert ministra financí Andreje Babiše měla v minulosti podle auditu zaplatit celkem šest milionů korun za neoprávněné čerpání dotací při budování konferenčního centra Čapí hnízdo. Sám lídr hnutí ANO v minulosti několikrát prohlašoval, že auditoři při kontrolách na nic nepřišli. Na farmu Evropská unie přispěla 54 miliony. Podle serveru Neovlivní.cz Agrofert ze šestimilionové pokuty zaplatil jenom 37 tisíc korun, jelikož mu úřad sankci odpustil. Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že společnost neměla v uvedené době s Farmou Čapí hnízdo nic společného.
Babišova farma Čapí hnízdo
Babišova farma Čapí hnízdo | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Kontroloři v minulosti udělili několikamilionové pokuty centru Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše (ANO) za pochybení při čerpání dotací. Společnost Agrofert následně informaci, kterou přinesl server Neovlivní.cz, odmítla.

Babišova společnost Agrofert, kterou nyní kvůli Čapímu hnízdu vyšetřuje policie i evropský Úřad pro boj s podvody, měla zaplatit za machinace s dotacemi celkem šest milionů korun. Na farmu přitom Evropská unie přispěla 54 miliony.

Andrej Babiš několikrát potvrdil, že při kontrolách se na nic závadného nepřišlo. “Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu,“ prohlásil Andrej Babiš před týdnem. Nyní v reakci na článek příliš sdílný nebyl: "Nic o tom nevím," uvedl na dotaz ČTK.

Dokument už z února 2011, k němuž se server dostal, ale tvrdí něco jiného. Podle něj si Farma Čapí hnízdo v rozporu se smlouvou a pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat miliony předtím, než fakticky zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra. Čerpání dotací však podle dotačních smluv a regulí probíhá přesně naopak. Nejprve žadatel platí, až poté mu dotační úřad zpětně proplácí už prokazatelné náklady.

O dva roky později došla ke stejnému závěru i firma KPMG, která na žádost ministerstva financí vypracovala mimořádný audit. A potvrdila tak audit z roku 2011.

Podle Neovlivní.cz však Agrofert nakonec zaplatil jenom 37 tisíc korun a penále. Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, který dotaci původně přidělil, totiž v únoru 2012 svým rozhodnutím farmě téměř celou pokutu prominul.

Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka Aktuálně.cz řekl, že společnost neměla v uvedené době s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Firma potvrdila, že audit z roku 2011 odhalil u Čapího hnízda opožděné proplacení faktury a navrhl pokutu. "V roce 2009 došlo v projektu farmy Čapí hnízdo k administrativnímu pochybení, při kterém byla faktura na stavební práce dodavateli proplacena se zpožděním oproti žádosti o čerpání," tvrdí Agrofert. Dodává, že 99 procent této pokuty bylo společnosti na základě žádosti odpuštěno.

Podle dříve zveřejněných informací serveru Neovlivní.cz patřila společnost Farma Čapí hnízdo do roku 2008 do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Opozice: Kauza je vážná, Babiš by měl odstoupit

"Mně celý ten případ připadá stále skandálnější," řekl ČTK a Právu předseda ODS Petr Fiala. "Já myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra Sobotky: Co hodlá v této věci udělat? Jak se hodlá vyrovnat s tou kauzou Čapího hnízda?" dodal. V minulosti podle něj byli ministři i kvůli mnohem menším případům vyzýváni, aby odstoupili.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že pokuta není hlavním problémem u Čapího hnízda. "Ten problém je ten podvod, kdy za anonymní akcie schoval svoje vlastnictví, aby tu dotaci mohl vůbec dostat," míní. Pokud by bylo známo, že mu Čapí hnízdo patří, tak podle něj na dotaci neměl nárok. O odpuštění větší části pokuty v době, kdy byl sám ministrem financí, prý Kalousek nemá žádnou informaci.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím na dotaz k případu nereagoval. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), do jejíhož resortu rozdělování dotací spadá, uvedla, že k případu nemá podrobné informace. S Babišem o něm prý mluvit nehodlá, protože o dotaci kdysi nežádal Babiš, ale někdo jiný.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy