Aktuálně.cz uspělo na Novinářské ceně. Porota ocenila unikátní projekt o dezinformacích

Domácí Domácí
3. 5. 2018 21:03
Mediální dům Economia celkem získal čtyři z dvanácti prestižních Novinářských cen.
Tým Aktuálně.cz s Novinářskou cenou za grafiku o dezinformacích. Zleva Lukáš Prchal, Jiří Kropáček, Nikita Poljakov a Jakub Zelenka.
Tým Aktuálně.cz s Novinářskou cenou za grafiku o dezinformacích. Zleva Lukáš Prchal, Jiří Kropáček, Nikita Poljakov a Jakub Zelenka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Do mediálního domu Economia míří čtyři z dvanácti prestižních Novinářských cen, které každoročně uděluje nadace Open Society Fund Praha.

Ve čtvrtek si ji v Divadle Archa za inovativní on-line žurnalistiku převzal tým Aktuálně.cz za unikátní grafiku o dezinformacích, kterou dlouhé týdny připravovali Nikita Poljakov, Lukáš Prchal, Jakub Zelenka a Jiří Kropáček. Na základě systematického sledování fenoménu falešných zpráv v Česku i ve světě obsáhli téma v celé jeho šířce, přičemž propojili psanou, datovou i audiovizuální žurnalistiku.

"Novinářská cena je pro nás vždy povzbuzením, že jdeme po správné cestě a že o kvalitní novinařinu má smysl se snažit. Moc si ocenění vážíme a bereme ho i jako závazek do budoucna," řekl šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka.

Znovu uspěl i moderátor DVTV Martin Veselovský. Ocenění mu tentokrát vynesl rozhovor s poslancem KSČM Zdeňkem Ondráčkem o jeho zásahu jako příslušníka pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během Palachova týdne v roce 1989.

Veselovský ho vyzpovídal během loňského prosince, kdy byl Ondráček i přes svou minulost hlavním kandidátem na post předsedy sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Porotci ocenili, že interview bylo vedeno pevně a s jasnou publicistickou vizí.

Nejúspěšnějším titulem z mediálního domu Economia se stal týdeník Respekt, který získal dvě ceny. Opět uspěl Tomáš Lindner - letos bodoval s textem o uprchlících v Jordánsku, kterým tak navázal na dřívější úspěch se seriálem o migrantech.

Porota ocenila i jeho kolegu Ondřeje Kundru za článek o ruských vazbách prezidentova poradce Martina Nejedlého. Na Kundrově textu porotce zaujalo, že umožňuje čtenáři udělat si o jedné z klíčových postav Hradu dobrý obrázek a nabídnout do té doby neznámé informace.

"Ocenění našich kolegů si velmi vážím a zároveň mám radost, že témata, která porota ohodnotila, měla výbornou odezvu také u našich čtenářů. Ve zpracovávání témat o roli občanské společnosti či šíření dezinformací ve veřejném prostoru budeme i nadále pokračovat," řekl člen představenstva a ředitel redakcí mediálního domu Economia Vladimír Piskáček.

Video: Martin Veselovský získal Novinářskou cenu 2017 za rozhovor s komunistou Ondráčkem. Připomeňte si ho

Sledujte rozhovor se Zdeňkem Ondráčkem z KSČM. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy