50. léta v komiksu. Podívejte se na kresby z lágrů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 10. 2009 17:50
Ve Strahovském klášteře probíhá výstava o pronásledování katolíků
Foto: Pentacle Consulting.

Praha - Komiks mladého františkána z internace, kázání psaná na toaletní papír.

I to je minulost české katolické církve, kterou ukazuje výstava ve Strahovském klášteře - "Pronásledování církve římskokatolické v Československu 1948-1960". Výstava trvá do 8. listopadu.

Komiks si pro záznam svých zkušeností z internačních táborů vybral bratr Benedikt Vladimír Holota, člen Řádu menších bratří, lidově františkánů.

Komunistické represe pocítil student teologie a klerik v pražském konventu Panny Marie Sněžné už v roce 1950. Spolu se stovkami dalších kněží i řádových sester prošel internacemi v táborech v Hejnicích, Bohosudově, Králíkách a v Oseku.

Tajně vysvěcený konstruktér

Následovaly nucené práce třeba na přehradě u Zbečna na Klíčavě.

Civilní kariérou Benedikta Vladimíra Holoty mělo být povolání konstruktéra. Dál ale tajně studoval bohoslovectví. Slavné sliby složil v červnu 1951 v centralizačním klášteře v Oseku a na kněze byl vysvěcen tajně pod podmínkou zachování mlčenlivosti v prosinci 1952.

"Vstup do duchovní správy mu byl umožněn až v roce 1968. Od normalizace do převratu roku 1989 působil jako duchovní správce farností Pečky, Ratenice a Dobřichov. Dnes žije ve františkánském konventu Panny Marie Sněžné v Praze," dozví se návštěvníci na výstavě.

Vy z internace, vy jste chlapi

Holota vydal své vzpomínky na perzekuce 50. let knížku. Vyšla v roce 2002 pod názvem Nebyl jsem hrdina.

"Tenkrát mi bylo 28 let, všechno jsme brali tak trochu ,sportovně', ačkoliv jsme věděli, že jsme ve spárech řvoucího lva. Otec Izidor Jankech pracoval s některými na pile. Vyvázl s těžkým zraněním nohy. Jiný bratr si při práci přesekl tepny na ruce. Sešívali mu je v nemocnici bez narkózy. Lékař po ošetření prohlásil: ,Vy z té internace jste přece jenom chlapi! Vy něco vydržíte!' Nejsmutněji nám bylo, když přijel 'zelený anton', naložil do něho vyvolané bratry a už jsme je neviděli. Některé už vůbec ne, jiné až po létech…"

Výstava má zatím ve Strahovském kláštěře trvat do 8. listopadu.

Nechybějí v ní ani osudy známých osobností jako byli kardinál Josef Beran, Jan Anastáz Opasek nebo Josef Toufar. Zaznamenány jsou příběhy lidí, kteří odolali tlaku Státní bezpečnosti i těch, kteří se stali jejími spolupracovníky.

 

Právě se děje

Další zprávy