Dokument: Sobotka vysvětluje, proč chce svrhnout Nečase

16. 12. 2010 12:44
Proč chtějí sociální demokraté svrhnout Nečasovu vládu?

Sociální demokracie považuje gradující skandál ohledně podezření z korupce na ministerstvu životního prostředí, který podle dnešních informací z médií prorůstá do nejvyšších vládních pater a především pak zasahuje vrcholné politiky největší vládní strany ODS, za alarmující.

ČSSD proto dnes předložila předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové návrh hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. Vede ji k tomu těchto pět důvodů: 

1. Předseda vlády Petr Nečas o problémech, korupčních a klientelistických podezřeních na ministerstvu životního prostředí podle zpráv z médií věděl minimálně od poloviny měsíce října. Bývalý ředitel SFŽP Michálek o těchto problémech prokazatelně dvakrát informoval premiérem pověřené zaměstnance Úřadu vlády. Předseda vlády Petr Nečas nijak nezasáhl, neučinil žádné personální ani jiné opatření, aby situaci kolem SFŽP změnil, nekontaktoval zřejmě ani policii či státní zastupitelství. Je zde tedy vážná otázka, zda ministr Drobil a jeho nejbližší spolupracovníci nejednali ve skutečnosti s tichým souhlasem předsedy vlády. Postup premiéra byl závažnou chybou v boji proti korupci, kterou nemůže napravit pouze odchod ministra životního prostředí Pavla Drobila, ale také vyvození osobní odpovědnosti premiéra Petra Nečase a vlády jako celku. Vláda, která se sama označuje za "vládu boje s korupcí" nemůže mít v čele předsedu vlády, který proti korupci několik měsíců nezasahuje.

2. Aféra ve vší nahotě ukázala, že vláda Petra Nečase nemá žádné fungující protikorupční mechanismy. ČSSD jako opoziční strana a především veřejnost proto nemá žádnou záruku, že podobná situace jako na MŽP nepanuje i v jiných ministerských resortech. Premiér Nečas řeší kauzu nepřesvědčivě, Pavel Drobil zůstává ve funkci místopředsedy ODS i poslance, předseda vlády dokonce nevylučuje jeho návrat do vlády. Je nepředstavitelné, že jak premiér Nečas, tak ministr Drobil svalují veškerou vinu jen na již bývalého ředitele SFŽP Michálka, který byl přitom jediný, kdo korupční podezření oznámil, včetně podání informace na Úřad vlády ČR.

3. Za vlády Petra Nečase došlo k devastaci personální struktury většiny ministerstev a centrálních úřadů. Kvalifikované úředníky zpravidla nahrazují ve funkcích podnikatelé, spojení přátelskými či obchodními vazbami s jednotlivými ministry. Tito lidé často pokládají svěřené úřady za jakousi osobní či stranickou kořist a jejich hlavní starostí je, jak vytvořit kanály k odsávání veřejných prostředků.

4. V boji proti korupci selhal premiér Petr Nečas během 5 měsíců už podruhé. Odmítl personálně zasáhnout a toleruje fakt, že lidé spojení s netransparentními veřejnými zakázkami na ministerstvu obrany dál působí ve vysokých pozicích na ministerstvech, například bývalý ministr obrany za ODS Martin Barták jako náměstek ministra financí. Nečas také odmítl snahu ČSSD ustavit parlamentní vyšetřovací komisi k velkým armádním zakázkám, která by prověřila postupy ministerstva obrany v letech 1993-2010.

5. Celý skandál na ministerstvu životního prostředí vrhá podivné světlo také na financování ODS.  Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí veřejně hovoří o manipulaci výběrových řízení s cílem vytvořit zdroje pro financování struktur v rámci ODS, hovoří o roli bývalého místopředsedy ODS Ivana Langera v jakémsi mimorozpočtovém financování ODS. Tato závažná obvinění premiér a předseda vlády Petr Nečas nechává bez povšimnutí, přitom by je měl jasně a kategoricky vyvrátit.


Sociální demokracie proto považuje další fungování současné vládní koalice v čele s premiérem Petrem Nečasem, který svou vědomou nečinností v této věci zcela devalvoval boj proti korupci a klientelismu a bezprecedentně narušil důvěru občanů v současnou vládu, za neudržitelné. 

Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD

 

Právě se děje

Další zprávy