reklama
 
 

Do vesmírné Kalifornie je vidět z domácího balkónu

6. 12. 2008 8:30
Snímkem měsíce je mlhovina vzdálená 1500 světelných let

Praha - Vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce za listopad nese název Mlhovina Kalifornie. Zasloužil by si ještě podtitulek "... kam se můžeme podívat z balkónu rodinného domu". Ten si autor snímku, Jan Hovad z Červeného Kostelce, vybral jako stanoviště svého fotografického přístroje, jímž neúnavně prozkoumává krásná místa noční oblohy.

Tentokrát skleněné oko jeho dalekohledu zamířilo k hvězdě Menchib v souhvězdí Persea. Na hvězdě samotné by snad nic příliš zajímavého nebylo. Na městské obloze ji očima ani neuvidíme a spatříme ji až z míst poněkud temnějších. Přesto astrofotografy zajímá.

"Tato horká, modře zářící stálice je hojně využívána jako pointační hvězda při fotografování červené emisní mlhoviny Kalifornie," vysvětluje Marcel Bělík z poroty soutěže, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost.

"A nejen to. Hvězda pravděpodobně může i za to, že toto kosmické mračno vůbec vidíme. Jeho červená záře pochází od rekombinace elektronů, jež byly vybuzeny právě energetickým zářením této hvězdy," doplňuje.

O mlhovině NGC 1499  čtěte také:
Holmesova kometa se setkala s Kalifornií. Na obrázku

Drak s temným okem

Mlhovina s odborným označením NGC 1499  byla objevena a popsána americkým astronomem Edwardem Barnardem v letech 1884-1885. Nachází se v galaktickém spirálním rameni Orionu, v tomtéž, ve kterém bychom našli i naše Slunce spolu se Zemí a všemi planetami a dalšími tělesy Sluneční soustavy. Je od nás ovšem vzdálena asi 1500 světelných let a její délka činí zhruba 100 světelných let. Na obloze zabírá při pohledu ze Země plochu více než pětinásobně větší než Měsíc.

V oblastech s extrémně temnou oblohou ji sice můžeme zahlédnout pouhýma očima, při pozorování dalekohledem pomůže H-beta filtr. Její krása však vynikne až na fotografii, kde se objeví nejen její podoba s americkým státem Kalifornie, ale zejména zazáří v ohnivém kontrastu s modrou hvězdou Menchib. Jiným pro změnu připomíná hlavu draka s temným okem prachové mlhoviny.

autor: Věda a Příroda | 6. 12. 2008 8:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama