Holmesova kometa se setkala s Kalifornií. Na obrázku

red
7. 4. 2008 11:44
Ocenění za zachycení krásy vesmíru putuje do Plzně
Holmesova kometa na snímku vedle mlhoviny zvané Kalifornie. První je od nás vzdálena 25 světelných minut, druhá asi 1500 světlených let.
Holmesova kometa na snímku vedle mlhoviny zvané Kalifornie. První je od nás vzdálena 25 světelných minut, druhá asi 1500 světlených let. | Foto: Vladana Šmídová, Libor Šmíd

Praha - Jestli nějaký vesmírný objekt upoutal v posledních měsících pozornost českých astronomických fotografů, je to bezesporu Holmesova kometa.

Tento fascinující, ale také záhadný vesmírný poutník se na naší obloze znovu objevil loni v říjnu.

Od té doby už třikrát vyhrál snímek inspirovaný touto kometou ocenění česká astrofotografie měsíce v soutěži vyhlašované Českou astronomickou společností.

Za letošní měsíc březen získal snímek Holmesovy komety ocenění počtvrté. Tentokrát jej pořídili manželé Vladana a Libor Šmídovi z Plzně.

Holmesova kometa. Jasnější jádro je obklopeno obalem z prachových částic a plynů (komou). Ohon této komety není vidět.
Holmesova kometa. Jasnější jádro je obklopeno obalem z prachových částic a plynů (komou). Ohon této komety není vidět. | Foto: spaceweather.com
Podrobněji čtěte:
V souhvězdí Persea se rozzářila výrazná kometa. Příčiny hvězdáři jenom odhadují

Pětkrát větší než Slunce

Kometa oficiálně pojmenovaná 17P/Holmes se pomalu přesouvá ze souhvězdí Persea do souhvězdí Vozky. Od Slunce i Země se stále více vzdaluje a její jas pomalu slábne. Paradoxně se však při tom současně zvětšuje.

Její plynná koma (čili obal kolem jádra) totiž stále expanduje a je již více než pětkrát větší než naše Slunce (což samozřejmě vzhledem k odlišné vzdálenosti není pouhým pohledem poznat). Systém Země - Měsíc by se do kometární komy vešel téměř dvacetkrát a naše Země téměř šestsetkrát.

Kalifornie v záběru

Oceněné snímky

Astrofotografie, prosinec 2007

Je to jistě úchvatná kometa, pro nás nezvyklého vzhledu, přitahující stále pozornost astrofotografů. Navíc se na své pouti oblohou setkala s několika fotogenickými objekty. Tím posledním byla mlhovina NGC 1499, zvaná pro svůj tvar též Kalifornie.

Toto plynné mračno se nachází v Orionově spirálním rameni naší Galaxie, stejně jako naše Slunce. Mlhovinu objevil v letech 1884 až 1885 americký astronom Edward Emerson Barnard.

Její světlo k Zemi letí přibližně 1 500 let.

Holmesova kometa se naopak nachází téměř za naším prahem. Fotony, které na snímku vytvořily krásný kometární portrét, letěly od komety k Zemi pouhých 25 minut. Kometu objevil náhodou londýnský astronom Edwin Holmes při pravidelné prohlídce galaxie M 31 v Andromedě dne 6. listopadu 1892. Kometa tehdy náhle zjasnila a byla tak jasná, že si ji Holmes s hledanou galaxií spletl a zamířil na ni svůj dalekohled.

Zcela nesrovnatelné velikosti

Vladana Šmídová fotografuje oblohu spolu se svým manželem Liborem Šmídem. (Jejich webovou stránku najdete zde.)

K pořízení svých překrásných snímků používají poměrně jednoduchou a dostupnou fotografickou techniku umístěnou na doma vyrobené vidlicové paralaktické montáži. Jejich precizně nasnímané a dovedně zpracované obrazy nebe však ukazují, že základem dobré astronomické fotografie je zejména fotograf a teprve potom technika.

"Zajímavé jsou skutečné, velmi rozdílné velikosti obou objektů, které se nám na obloze jeví, jako by měly podobné rozměry," říká člen poroty astronomické soutěže Marcel Bělík. "I když je kometární koma neobvykle rozsáhlá, i tak ji světlo přeletí za 25 sekund. Než však přeletí na délku z jednoho konce mlhoviny na druhý, trvá mu to celé století..."

Výsledný snímek vznikl složením jedenácti fotografií. Jednak pěti snímků komety s mlhovinou Kalifornie, každý o expozičním čase třináct minut, pořízených 5. března 2008. A dále pak ze šesti třináctiminutových snímků mlhoviny Kalifornie ze dne 7. ledna 2008.

Raketoplán Atlantis se blíží k Mezinárodní kosmické stanici ISS.
Raketoplán Atlantis se blíží k Mezinárodní kosmické stanici ISS. | Foto: Libor Šmíd
Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte zde.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy