Do vesmírné Kalifornie je vidět z domácího balkónu

Věda a Příroda
6. 12. 2008 8:30
Snímkem měsíce je mlhovina vzdálená 1500 světelných let
Mlhovina NGC 1499 - Kalifornie.
Mlhovina NGC 1499 - Kalifornie. | Foto: Jan Hovad

Praha - Vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce za listopad nese název Mlhovina Kalifornie. Zasloužil by si ještě podtitulek "... kam se můžeme podívat z balkónu rodinného domu". Ten si autor snímku, Jan Hovad z Červeného Kostelce, vybral jako stanoviště svého fotografického přístroje, jímž neúnavně prozkoumává krásná místa noční oblohy.

Tentokrát skleněné oko jeho dalekohledu zamířilo k hvězdě Menchib v souhvězdí Persea. Na hvězdě samotné by snad nic příliš zajímavého nebylo. Na městské obloze ji očima ani neuvidíme a spatříme ji až z míst poněkud temnějších. Přesto astrofotografy zajímá.

"Tato horká, modře zářící stálice je hojně využívána jako pointační hvězda při fotografování červené emisní mlhoviny Kalifornie," vysvětluje Marcel Bělík z poroty soutěže, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost.

"A nejen to. Hvězda pravděpodobně může i za to, že toto kosmické mračno vůbec vidíme. Jeho červená záře pochází od rekombinace elektronů, jež byly vybuzeny právě energetickým zářením této hvězdy," doplňuje.

Holmesova kometa na snímku vedle mlhoviny zvané Kalifornie. První je od nás vzdálena 25 světelných minut, druhá asi 1500 světlených let.
Holmesova kometa na snímku vedle mlhoviny zvané Kalifornie. První je od nás vzdálena 25 světelných minut, druhá asi 1500 světlených let. | Foto: Vladana Šmídová, Libor Šmíd
O mlhovině NGC 1499  čtěte také:
Holmesova kometa se setkala s Kalifornií. Na obrázku

Drak s temným okem

Mlhovina s odborným označením NGC 1499  byla objevena a popsána americkým astronomem Edwardem Barnardem v letech 1884-1885. Nachází se v galaktickém spirálním rameni Orionu, v tomtéž, ve kterém bychom našli i naše Slunce spolu se Zemí a všemi planetami a dalšími tělesy Sluneční soustavy. Je od nás ovšem vzdálena asi 1500 světelných let a její délka činí zhruba 100 světelných let. Na obloze zabírá při pohledu ze Země plochu více než pětinásobně větší než Měsíc.

V oblastech s extrémně temnou oblohou ji sice můžeme zahlédnout pouhýma očima, při pozorování dalekohledem pomůže H-beta filtr. Její krása však vynikne až na fotografii, kde se objeví nejen její podoba s americkým státem Kalifornie, ale zejména zazáří v ohnivém kontrastu s modrou hvězdou Menchib. Jiným pro změnu připomíná hlavu draka s temným okem prachové mlhoviny.

 

Právě se děje

Další zprávy