Praha - Zatmění Slunce je zážitek, který umožňuje bezprostředně pocítit, že Země, na níž žijeme, je skutečně součástí vesmíru. A že se kolem nás po přesných drahách pohybují i další mohutná tělesa.
Příležitost budeme mít v dnes před polednem. Z celého území České republiky bude totiž možné pozorovat zatmění Slunce, i když "jen" částečné. (Ukazuje to infografika uvnitř článku.)
Astronomové ovšem připomínají: Ať vás ani nenapadne dívat se na Slunce nekrytým okem! Natož pak běžným dalekohledem. "Jediný pohled do nechráněného dalekohledu může znamenat trvalé poškození zraku!" varuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
Jak se dívat
Dříve se doporučovalo sledovat zatmění Slunce třeba přes osvětlený a vyvolaný černobílý film. Něco takového se ovšem mezitím stalo velkou vzácností.
Shrnutí
Kdy zatmění v ČR pozorovat: V pátek 1. srpna zhruba od 11 do 12.30 h, největší bude zhruba v 11.45.
Kde je lze pozorovat: Dalekohledem v mnoha hvězdárnách i například v pražské zoo, běžně kdekoli, pokud nebude zataženo. Je nutné chránit oči i kameru dobrým filtrem.
Možnosti na webu: Na webové kamery v ČR i ze zahraničí je možné se dostat ze stránky České astronomické společnosti zde.
Proto hvězdáři radí pozorovat Slunce přes svářečské sklo hustoty 13 nebo 14, nebo přes tmavé brýle se speciální fólií pro pozorování Slunce. Běžné sluneční brýle nestačí!
"To jsou pomůcky dostupné i laikům: svářečské sklo se dá koupit za nějakých čtyřicet korun například v obchodních řetězcích prodávajících stavebniny. Vhodné brýle pak nabízejí některé oční optiky za necelých padesát korun," informuje astronom Suchan. Prodávat je budou i některé hvězdárny.
Při sledování zatmění dalekohledem je použití speciálního tmavého filtru naprosto nezbytné. A vyplatí se chránit fólií i objektivy fotoaparátů a videokamer, aby nedošlo k propálení závěrky či poškození čipu.
Proč se Slunce zatmívá
Zatmění nastává, když se Slunce, Měsíc a Země "seřadí" do jedné přímky, a Měsíc se tedy dostane přímo do dráhy paprsků mezi Sluncem a Zemí. Jestliže je Měsíc blíž než 375 000 kilometrů od Země, překryje Slunce pro pozemského pozorovatele úplně, a jeho stín dopadne až na naši planetu.
V pásu, širokém na povrchu Země nejvýše 270 kilometrů (ale letos jen maximálně 237 kilometrů), je pak vidět úplné zatmění Slunce. Při něm je temný Měsíc obklopen nádhernou sluneční korónou, tedy nejvyšší částí sluneční atmosféry.
Takto bude zatmění pozorovatelné z pásu, který bude procházet například Sibiří, Mongolskem a Čínou. Tam také ostatně vyrážejí i výpravy českých astronomů.
Podrobněji čtěte: Matematici z Brna putují za zatměním Slunce
Pozorování úplného zatmění potrvá necelé dvě a půl minuty.
Na další část Země dopadá neúplný stín. V něm pozorovatel vidí sluneční kotouč překrytý Měsícem jen částečně - jde tedy o částečné zatmění. To bude právě pozorovatelné z území České republiky.
(Článek pokračuje pod infografikou.)
Prstenec letos nebude
Někdy se při zatmění Slunce stává, že je Měsíc od naší planety vzdálený více než 375 000 kilometrů, takže se jeví menší a nepřekryje celý sluneční kotouč.
V přímce přímo pod Měsícem pak pozemský pozorovatel vidí místo Slunce jen zářící žhavý sluneční prstenec s temným Měsícem uprostřed. Takovému zatmění se říká prstencové. Ale to není letošní případ.
Nejlepší pohled před polednem
Z našeho území bude vidět, že Měsíc překryje asi 24 procent slunečního kotouče. Intenzita slunečního svitu se proto sníží, ale člověk, který se nedívá na oblohu, si nemusí vůbec ničeho všimnout.
Ze sluníčka začne Měsíc "ukusovat" dnes zhruba deset minut před jedenáctou hodinou. Největší zatmění pak bude vidět asi čtvrt hodiny před polednem. Například v Ústí nad Labem to bude v 11.39 h, v Praze v 11.40 a ve Zlíně v 11. 46 h.
Záběry i na webu
Pozorování nabídnou ze svých dalekohledů hvězdárny po celé republice, ale i pražská zoologická zahrada.
Kdo raději než na oblohu hledí do obrazovky počítače (anebo to v pátek v poledne nestihne), může pozorovat online přenos zatmění z českých hvězdáren. Najde jej na webové stránce České astronomické společnosti zde.
Odsud je možné také prokliknout na přenosy z míst úplného zatmění Slunce.
Pozorování vesmírného jevu ovšem plně záleží na pozemském počasí: když bude zatažená obloha a nebude vidět Slunce, neuvidíme ani jeho zatmění...
"Příští částečné zatmění Slunce bude možné z území České republiky pozorovat zase 4. ledna 2011," konstatuje Petr Horálek z pardubické hvězdárny.
Úplná zatmění Slunce se pak nabízejí mnohem vzácněji: to další bude z našeho území vidět až 7. října 2135.
Podívejte se také na nejkrásnější snímky vesmíru |