Ztracený ráj daňových úniků: Podváděl i slavný právník

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 4. 2013 13:46
Kanaďan E. F. Anthony Merchant, přezdívaný Tony nebo také „Tippy Toes“ (v překladu „ten, kdo chodí po špičkách“), působí navenek jako čestný zastánce kanadské veřejnosti. Jde-li totiž o podávání hromadných žalob jménem občanů, není v Kanadě větší odborník než právě Tony. Teď jeho pověst značně utrpěla. Z Vancouveru píše Vojtěch Sedlák.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - Kanaďan E. F. Anthony Merchant, přezdívaný Tony nebo také „Tippy Toes“ (v překladu „ten, kdo chodí po špičkách“), působí navenek jako čestný zastánce kanadské veřejnosti. Jde-li totiž o podávání hromadných žalob jménem občanů, není v Kanadě větší odborník než právě Tony.

Teď jeho pověst značně utrpěla. Podle informací dostupných kanadské veřejnoprávní televizi CBC si Merchant schovával část svých zisků na Cookových ostrovech. V offshore trustu si od roku 1998 ukryl téměř dva miliony dolarů. Přístup k financím navíc měla i jeho žena, kanadská senátorka Pana Merchant.

Vlivný kanadský pár se tak řadí mezi další světové boháče, jejichž pochybné daňové praktiky nedávno odhalilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Obvykle výřečný právník zatím k obvinění novinářů mlčí.

Merchant jako ochránce lidu

Merchantovo jméno je v Kanadě známé: Byl to on, kdo skrze hromadné žaloby vysoudil od kanadské vlády miliardy dolarů.

Jeho největším kariérním úspěchem je bezesporu brilantní obhajoba více než deseti tisíc původních obyvatel Kanady, kteří byli federální vládou donuceni nastoupit do rezidenčních škol vedených katolickou a anglikánskou církví.

V jednom z nejsledovanějších soudních líčení v historii Kanady nakonec soud přiřkl obětem programu rezidenčních škol rekordní odškodnění ve výši 1,9 miliardy dolarů.

„Nejde až tak o samotné odškodění, jako spíš o uznání chyb kanadské vlády,“ okomentoval Tony Merchant, samozvaný bojovník za práva indiánů, rozsudek soudu z roku 2006. „Když slyším příběhy svých klientů, je mi kolikrát do breku.“

Merchant jako vlivný lobbista

Svoji právní kancelář sice má Merchant v Regině, hlavním městě provincie Saskatchewan, v posledních letech je ale Tony často k vidění v kuloárech kanadského parlamentu i senátu.

Ačkoliv sám natřikrát, a vždy neúspěšně, kandidoval na federální politickou funkci, poté co jeho žena Pana získala senátní křeslo v roce 2002, stal se Merchant přirozenou součástí kanadské politické scény.

„V senátní kanceláři jeho ženy visí fotografie Merchanta společně s nejvýznamnějšími politiky uplynulých desetiletí, v parlamentních restauracích ho oslovují křestním jménem. Moc jeho ženy se očividně přenesla i na Tonyho,“ popsal schůzku s Merchantem v roce 2006 kanadský novinář Jonathon Gatehouse.

„Je pravda, že jsem pár lidem v minulosti přispěl svými názory,“ doznal Merchant v rozhovoru s Gatehousem svůj politický vliv.

Merchant a peníze

Úspěšná právnická praxe vynesla Merchantovi zisky v řádu milionů dolarů. O své finance se ale Tony nerad dělí s kanadskými výběrčími daní, se kterými se už několik desetiletí soudí.

Federálním autoritám se kupříkladu nelíbí, že si jako obchodní výdaje odepsal z daní nákup auta značky Jaguár či výdaje za pořádání večírků v jeho jinak skromné rezidenci v Regině. Většina soudních líčení ale většinou končí vítězstvím pro Merchanta.

Existence offshore trustu na Cookových ostrovech je teď dalším v řadě obvinění namířených proti finančním praktikám populárního páru. Ač Tony a Pana Merchantovi v minulosti rádi vyhledávali pozornost médií, k současným obviněním prozatím mlčí.

Vojtěch Sedlák, Vancouver

 

Právě se děje

Další zprávy