Za Stráského přichází straník ODS, který porozuměl tetřevovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 6. 2012 13:58
Připomeňme rok starou historku, kdy náměstek Mánek přikázal podřízeným, aby na Facebooku šumavského parku pravidelně vydávali pozitivní zprávy o Šumavě.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét – Pokud o změně, která nepřinese změnu, řekneme „z deště pod okap“, v případě personální rošády v čele Národního parku Šumava už je to „zpod okapu do deště“.

Po roce a půl opustí ředitelské křeslo Jan Stráský a jeho nástupcem je náměstek Jiří Mánek, jehož provází pověst ještě radikálnějšího odpůrce zelených receptů na Šumavě.

Pokud si početná skupina vědeckých pracovníků, nevládní organizace či renomované zahraniční instituce stěžovaly na zásahy proti kůrovci pod Stráským, u Mánka se dá čekat něco ještě tvrdšího.

Mánek, který je členem ODS, usiloval o ředitelské křeslo ještě za ministra Pavla Drobila a k vytouženému ředitelování se i hodně přiblížil. Drobilova výběrová komise ho navrhla do užšího finále mezi trojici ředitelských adeptů.

Jenže pak Drobil pod tlakem aféry na Státním fondu životního prostředí odstoupil a jeho nástupce Tomáš Chalupa si překvapivě vybral za ředitele Jana Stráského, mimochodem člena komise, která vybírala nového šumavského šéfa pro Drobila.

A tak se Mánek stal aspoň Stráského pravou rukou a společně se rozhodli razantně zatočit s kůrovcem. A to i za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, k němuž se loni Stráský při použití chemikálií proti lýkožroutu dokonce sám přiznal.

Pokud bychom si pro šumavské poměry vypůjčili oblíbené policejní rozdělení na jednoho "hodného" a druhého "zlého", byl by Mánek spíše tím druhým. A to i ve směru ke svým podřízeným, z nichž mnozí se s novým směřováním parku nedokázali smířit a tu a tam to dávali i najevo.

Připomeňme rok starou historku, kdy náměstek Mánek přikázal podřízeným, aby na Facebooku šumavského parku pravidelně vydávali pozitivní zprávy o Šumavě. A nechal sestavit i přesný harmonogram se jmény, jak a kdy se o to mají zaměstnanci starat.

Jeden z vedoucích oddělení nejprve pokládal Mánkův nápad za žert a domníval se, že uveřejňování hezkých zpráv je každého svobodná vůle, ale náměstek Mánek ho z toho vyvedl.

„Právě vy budete odpovídat za to, že uvedení lidé z vašich oddělení splní úkol a v PŘEDSTIHU 2 dnů budou posílat podklady," napsal Mánek v e-mailu, k němuž se vzápětí dostala redakce Aktuálně.cz.

„Opravdu trvám na předstihu 2 dnů. Informace poslaná v den, kdy to má být pověšené na web, je POZDĚ," dodal náměstek. „Harmonogram bude naplňován bez výjimky a bez ohledu na to, zda někdo má nebo nemá dovolenou, může informace poslat v předstihu."

Letos na jaře pak nastupující ředitel Mánek v roli náměstka obhajoval za správu parku studii o tetřevech.

„Při výzkumu jsme sledovali vzdálenosti výskytu tetřeva od turistických stezek. Ve čtyřiceti procentech případů se tetřev vyskytoval blíže než tři sta metrů od trasy, výletníci ho tedy mohli běžně spatřit. Tetřeva neplašili, což vyplývá z toho, že se na tato místa znovu vracel,“ obhajoval studii náměstek Mánek.

Ornitologové a další odborníci studii doslova rozcupovali. „Na základě více než 2200 dokladů o výskytu tetřeva bylo možné prokázat, že tlak turismu vede k vytlačování ptáků z příhodných stanovišť,“ konstatoval například Jörg Müller, vedoucí výzkumu Národního parku Bavorský les. Dodal, že tetřevovi škodí i intenzivní těžba dřeva.

„Správa šumavského parku vědomě manipuluje s daty s cílem ospravedlnit zcela jiné zájmy, než je ochrana tetřevů,“ dodal Zdeněk Vermouzek, předseda renomované České společnosti ornitologické.

 

Právě se děje

Další zprávy