Výměna úředníků: nejvíc hlav padlo na financích

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 4. 2014 15:44
Za čtvrt roku stihl Andrej Babiš obměnit více úředníků než kterýkoli jiný ministr Sobotkovy vlády.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – V úterý uplyne přesně čtvrt roku ode dne, kdy Andrej Babiš usedl do křesla ministra financí. Za tu dobu stihl obměnit více úředníků než kterýkoli jiný ministr Sobotkovy vlády. Ve funkcích zatím skončilo pět náměstků, jedenáct šéfů odborů a několik ředitelů podniků či úřadů spadajících do Babišovy kompetence.

A s personálními čistkami začal nový ministr financí zostra. Ještě před tím, než vůbec nastoupil do úřadu, měl jasno minimálně o jménech dvou lidí, kteří za něj v práci pro resort pokračovat nebudou. Jen pár hodin poté, co byl prezidentem oficiálně jmenován do funkce a premiérem Sobotkou uveden do úřadu, si nechal předvolat náměstka pro daně Ladislava Minčiče.

„Byl jsem pozván jako úplně první. Pan ministr mi sdělil, že se mnou nepočítá ani jako s prvním náměstkem, ani jako s náměstkem pro oblast daní,“ potvrdil bleskový vyhazov Minčič s tím, že Babiš již měl na obě jeho funkce náhradu. Náměstkyní pro daně se stala Simona Hornochová a prvním náměstkem Lukáš Wagenknecht.

Hned po Minčičovi byl do Babišovy ještě nezabydlené kancelář předvolán Milan Cícer. Dlouholetý šéf Finančního analytického útvaru, kterého Babiš veřejně nazýval „Kalouskovým agentem“, oficiálně po této schůzce sám požádal o přeložení z rodinných důvodů. Podle zdrojů z ministerstva mu ale bylo naznačeno, že se s jeho službami již nepočítá.

Podobně „na vlastní žádost“ končili na financích i jiní. Rezignaci podle údajů ministerstva podal i dnes již bývalý šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miroslav Vaněk. Na otázku, zda se skutečně rozhodl odejít sám, nebo na jeho odchod někdo tlačil, odpověděl: „Bylo to tak 50 na 50.“ Konkrétnější být nechce, údajně se však jednalo o „vedení ministerstva“.

Babiš hned první den také vzkázal všem ředitelům odborů, že se hodlá sejít i s nimi. Úředníci ovšem na kobereček dorazili až později, protože ministr financí záhy odjel na Slovensko, kde se soudí kvůli údajné spolupráci s StB.

Ovšem právě mezi šéfy odborů padaly hlavy v průběhu minulého čtvrt roku nejčastěji. Z postů jich odešlo hned jedenáct, část z nich opět na vlastní žádost. O jejich konci rozhodovali především jednotliví náměstci, Babiš se však před nimi netajil tím, se kterými jmény má problém. „Ano, pan Babiš mi sdělil k jednotlivým lidem svoje názory,“ uvedl náměstek pro majetek Ondřej Závodský.

Počet vyhozených šéfů odborů navíc není konečný. Například Závodský nyní přemýšlí, jak se zbavit ředitele odboru Realizace dispozic s majetkem státu Libora Antoše. Oficiálním důvodem Antošova plánovaného konce je to, že jeho odbor přešel téměř celý pod právní sekci. Pod Závodským zůstalo pouze oddělení ekologických škod. „Je to jen jedno oddělení a pan Antoš na tuto oblast není specialista,“ vysvětlit Závodský.

Za Antošovým vyhazovem ovšem může být i jiný problém – úředník je totiž spojovaný s kauzou trafik pro tři bývalé poslance ODS. Podle detektivů exposlanec Petr Tluchoř jako součást úplatku požadoval, aby byl právě Antoš jmenován do dozorčí rady Českých drah. Antoš byl skutečně do rady jmenován, vzápětí ho ale odvolal tehdejší ministr Zdeněk Žák.

Lucie Kudláčková

 

 

Právě se děje

Další zprávy