Úřadující předseda ODS hraje "vabank"

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 9. 2013 13:18
V napjaté atmosféře sestavování volebních kandidátek se v ODS nehrálo jen o volitelná místa. Je totiž pravděpodobné, že původně „ideový“ kongres občanských demokratů, plánovaný na podzim (termín ještě není jasný), bude nakonec po aféře Nagygate volit také řádného předsedu. A Martin Kuba, minule zvolený první zástupce Petra Nečase, se už nad kandidátkami dostal do nekomfortní pozice.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - V napjaté atmosféře sestavování volebních kandidátek se v ODS nehrálo jen o volitelná místa. Je totiž pravděpodobné, že původně „ideový“ kongres občanských demokratů, plánovaný na podzim (termín ještě není jasný), bude nakonec po aféře Nagygate volit také řádného předsedu.

A Martin Kuba, minule zvolený první zástupce Petra Nečase, se už nad kandidátkami dostal do nekomfortní pozice. Jako lídra ho nechtěli spolustraníci ve středních Čechách (on sám vydal prohlášení, že "nikdy neusiloval o pozici lídra ve středních Čechách"), a tak nakonec zakotvil ve svých domovských jižních Čechách. Tam má sice pevnou podporu na regionálním sněmu (jako lídr dostal 57 ze 70 hlasů), ale u voličů už je jeho pozice rozpačitější.

Podle některých hlasů – a to těch, které patří přívržencům Martina Kuby – hrozí úřadujícímu předsedovi ODS, že – ač lídr – nemusí volbami projít. Že voliči pošlou přednostními hlasy do sněmovny ty, kteří nyní stojí na kandidátní listině až za ním.

Na kandidátce za Martinem Kubou je teď už bývalý poslanec Jan Bauer, pak známý sexuolog a do roku 2009 europoslanec Jaroslav Zvěřina. Anebo, i když je až na 11. místě, i někdejší populární jihočeský hejtman Jan Zahradník. Například Jaroslav Zvěřina se v eurovolbách v roce 2004 díky preferenčním hlasům vyhoupl z 10. místa kandidátky na 2. a získal mandát v Evropském parlamentu.

Jaké z toho plyne nebezpečí pro Martina Kubu? „Nedokážu to odhadnout, předbíháme,“ říká napřed opatrně jeden z jeho stranických příznivců, ale pak přece jen nejistotu připouští: „Zahradník, Zvěřina – ta šance na Kubovo vykroužkování je vyšší.“

„Hraje vabank, tak to je,“ dodává i další člověk z ODS, který patří ke Kubovým fanouškům.

Postoj v regionu oblíbenějších Kubových rivalů je opatrný. Bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník se preferenčních hlasů neodříká, ale nehodlá prý o ně nějak zvlášť voliče žádat.

„Lidi mě znají, ale nebudu dělat žádnou extra preferenční kampaň, jako třeba dělal Michal Doktor před třemi lety, kdy do toho vrazil i nějaké peníze,“ řekl Insideru. „Ať si každý dělá spekulace, jaké chce. Podobnou kapacitu jako já má Zvěřina nebo Bauer, ale myslím, že i Martin Kuba.“

Jen pro osvěžení paměti: v minulých sněmovních volbách Kuba, Zahradník ani Zvěřina v jižních Čechách nekandidovali a Jan Bauer jako lídr tehdejší kandidátky dostal druhý nejvyšší počet přednostních hlasů (více měl už zmíněný Michal Doktor, který letos kandiduje za uskupení Hlavu vzhůru).

Ve vyšších patrech ODS se proto už teď řeší, co by případné Kubovo odmítnutí ze strany voličů pro stranu znamenalo. A samozřejmě co by znamenalo pro jeho zatím bleskovou politickou kariéru.

„Kdyby ho přeskočili a nedostal se do sněmovny, tak jde. Na letošním kongresu by nemohl kandidovat na žádnou, ale opravdu na žádnou funkci,“ říká jeden z odpůrců úřadujícího předsedy.

Kubovi příznivci jsou v názoru obezřetnější: „Pro ODS je (Martin Kuba) obtížně pominutelný. Prostě neznamená to, že i kdyby ve volbách neuspěl, strana ho hodí přes palubu.“

O osudu momentálně prvního muže strany by ale zjevně rozhodl nejen osobní výsledek v jižních Čechách, ale i nálada mezi občanskými demokraty po volbách. „V ohrožení jsme teď všichni,“ připomíná hlas z Kubova tábora.

Jan Němec

Úvodní fotografie Martina Kuby byla pořízena před jeho živým vstupem do vysílání ČT. Autor: Ludvík Hradilek/Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy