Ukrajinské volby se blíží. Kandidáty straší „kostlivci“

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 5. 2014 10:02
Politický boj na Ukrajině se před nadcházejícími prezidentskými volbami na Ukrajině přiostřuje.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Politický boj na Ukrajině se před nadcházejícími prezidentskými volbami na Ukrajině přiostřuje. Přestože se objevují pochybnosti o tom, zda se v ovzduší vojenské eskalace vůbec uskuteční, kandidáti se nemíní vzdávat a vytahují stále nové trumfy. Již tradičně se objevují „kostlivci“, které zájemcům o vládnutí v Ukrajině mají cestu k moci zhatit.

Server Ukrajinská pravda přišel před několika dny s „odhalením“, že se bývalá vůdkyně opozice Julija Tymošenková v minulosti „spikla“ se sesazeným prezidentem Viktorem Janukovyčem a v „tandemu“ chtěli vládnout celých 20 let. Svědčí o tom údajně dokument, který se našel v opuštěném Janukovyčově sídle, když tam aktivisté z Majdanu „třídili poklady“. Expremiérka považuje zveřejněný pamflet za podvrh. Míní, že se kontroverzní text v rezidenci objevil poté, co ji opustil Janukovyč a že za tím stojí její oponenti.

O tom, že Tymošenková měla k Janukovyčovi v dobách jeho mocenského vzestupu blízko, se na Ukrajině „šuškalo“ mnoho let. Její fyzická izolace poté, co byla uvězněna za zneužívání pravomocí, však spekulace o ´flirtu´ mezi dávnými soky utlumila. Nové detaily mají pochybnou pověst političky, kterou od touhy po největší mocenské funkci neodradilo vězení ani zdravotní potíže, zjevně oživit. Velký ohlas však v ukrajinské společnosti, zvyklé na politické aféry, zpráva zatím nevyvolala.

Novinář Serhij Leščenko, který dokumenty o údajné „alianci“ mezi Tymošenkovou a Janukovyčem zveřejnil, tvrdí, že se politici před minulými prezidentskými volbami v roce 2010 dohodli na „politickém sňatku“. Chtěli se prý ve „vládnutí“ střídat až do roku 2029 a rozdělili si nejen státní úřady a funkce, ale také „poddané“.

„Nejpůsobivějším bodem projektu bylo rozdělení moci v regionech. Nevycházeli z počtu továren nebo rozpočtových příjmů, ale z množství obyvatel. Na konci (dohody) napsali, že Janukovyčovi připadne 23 milionů ´duší´, zatímco Tymošenkové 22 milionů. Vypadalo to jako dělení nevolníků mezi pány,“ uvedl Leščenko v rozhovoru pro časopis Еsquire.

Podle zveřejněných dokumentů měl dvě volební období být prezidentem Janukovyč, zatímco Tymošenková by šéfovala vládě a pak se jejich role měly otočit, podobně jako v sousedním Rusku. Aby měli jistotu, dohodli se prý na tom, že prezident bude volený v parlamentu. Co je však rozdělilo, ani proč dokument nakonec nepodepsali, novinář neupřesňuje.

Tymošenková písemnou dohodu popřela, i když určité plány s Janukovyčem připustila. „Upřímně jsem měla za to, že když se Janukovyč stane prezidentem samostatně, bude to neštěstí pro zemi… Chtěla jsem omezit jeho pravomoci na úroveň protokolu. Myslela jsem, že mu bude stačit, že bude hrát golf, chodit na lov, skákat po pařezech a neplést se do řízení země … Bohužel se mi to nepovedlo,“ prohlásila s tím, že „důsledkem je Krym, Kramatorsk, Slavjansk atd“. Zveřejněný dokument označila za „nesmysl a totální absurditu“. Politické dohody na Ukrajině podle ní netrvají ani 20 minut, natož 20 let.

Ukrajinská média však spekulují, že aliance Tymošenkové s Janukovyčovými politiky pokračuje i nyní. Agentura UNN citovala politologa Pavla Nusse, podle něhož Tymošenková  kvůli rapidnímu poklesu popularity vyjednává se zbytky Strany regionů, která se rozštěpila po útěku exprezidenta do Ruska. Dokument o plánech „tandemu“ pak považuje za pravý.

„V kuloárech parlamentu se o něm mluvilo již před rokem 2009 a někteří politici je přímo obviňovali ze spiknutí. Nyní se ukázalo, že dohoda opravdu existovala,“ uvedl.

Pozorovatelé ovšem upozorňují, že „osud se plánům spiklenců vysmál“. Ukrajinci letos v únoru svrhli Janukovyče a kdysi charismatické političce nepomáhají k popularitě ani léta strávená ve vězení. Její podpora je zhruba kolem 14 procent, zatímco hlavní favorit nadcházejících voleb Petro Porošenko by prý mohl zvítězit již v prvním kole. Podle sociologického střediska SOCIS by pro něj nyní hlasovalo více než 48 procent. K vítězství pak stačí 50 procent plus jeden hlas.

Tymošenková má za to, že „kostlivce“ vytahují oponenti, kteří ji tak chtějí zdiskreditovat. Svého hlavního soka Porošenka pak obvinila, že „je závislý na Rusku“. Mimo čokoládovny Roshen, která cukrovinky vyrábí i v Rusku, totiž podnikatel vlastní také loděnice na Krymu. „Je nepřípustné, aby v době války prezidentský kandidát dostával zakázky od lidí, kteří okupovali naši zemi. Ruská agrese se spojila s pátou kolonou oligarchů,“ tvrdí na adresu soupeře. Nové spojenectví však, ani s ohledem na válečnou hrozbu, zatím zjevně neplánuje.

Alexandra Malachovská

 

Právě se děje

Další zprávy