Třetí příběh soudce Knotka: Počítej, že sto tisíc to musí bejt

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 1. 2013 15:33
Na podzim 2011 rozhodoval soudce Josef Knotek o tom, jestli potrestá severočeského sociálního demokrata Lukáše F. obžalovaného za pomluvu, nebo ho osvobodí. Ve hře bylo děkovné...
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Na podzim 2011 rozhodoval soudce Josef Knotek o tom, jestli potrestá severočeského sociálního demokrata Lukáše F. obžalovaného za pomluvu, nebo ho osvobodí.

Rozhodl pro druhou možnost a měl k tomu podle zjištění Insideru tentokrát oprávněné důvody. U hlavního líčení se totiž situace dramaticky změnila, klíčoví svědci otočili. Soudce pak „jen“ ohodnotil jako neprůkazné e-maily a výpisy hovorů, které obžaloba předložila jako další důkazy. Že nebyl případ jednoznačný, dokazuje i samotný fakt, že státní zástupce se ve finále nakonec vzdal i odvolání proti zprošťujícímu rozsudku.

Přesto nasazená technika zaznamenala, jak se soudce Knotek a jeho známý Michal M. domlouvají na odměně. Žalobce si hovor později vyložil tak, že šlo o to, jak „zkasírovat děkovné“.

Michal M. dorazil ke Knotkovi do kanceláře 26. září po obědě.

Michal M.: No ale hlavně, já jim to prodám tak, že tys to zařídil tak, že státní zástupce se neodvolal.

Soudce Knotek: No samozřejmě, vždyť já ti ukážu, ti přinesu ty papíry, co navrhoval, tam je zavřít, ne zavřít, ale uznat vinným.

Michal M.: To není potřeba, oni nebudou polemizovat, jestli se tady budou dávat peníze někomu, že něco rozvážím, toho se nebojím.

Soudce Knotek: No, to by byla slušnost poděkovat.

Michal M.: Takhle: my musíme umět, a známe se hodně dlouho, jasně říct, něco jsme měli domluvený, já jsem byl ten, kterej to nějakým způsobem garantoval, a teď to musím prostě dotáhnout.

Knotek zjevně nechtěl působit hamižně, ale přišlo mu spravedlivé, aby tentokrát něco dostal. "Kdyby to byla babička, která je v domově, a její vnouček, tak se na to ani nevyserem, ale voni točili miliony, tak mi neříkej, že na pivo nesežene... proto jsi taky tenkrát říkal, že ňákejch deset tisíc to nespraví.“

Michal M. s ním byl v tomto smyslu zajedno: „Dohoda byla jasná, já jsem mu to řekl: Ale počítej, kolem sto tisíc musí bejt.“

Žádná předávka se nakonec neuskutečnila, soudce Knotek byl dřív zatčen. Dnes je i za tento případ obžalován. Stejně jako Michal M. Jejich rodiny se znají roky. „Jsme přátelé, to nezastírám. Je to můj kamarád a nevidím důvod, aby se to změnilo,“ řekl Michal M. Insideru.

Konstrukci obžaloby ale odmítá: „Právě proto, že ho znám, bych si mu nikdy nedovolil nabídnout peníze. Vím, že by to ani nevzal.“

„Knotek muže zaráží a sděluje mu, že až bude nařízené jednání, pak je to tutovka, protože on (myšleno soudce, který má případ přidělený) to zmákne, tak pak se budem bavit tady o tom (ukazuje přitom na peníze, které mezitím muž vrací zpět do kapsy),“ založila policie do spisu přepis videozáznamu.

„Ten kluk bude třeba do týdne doma. Tak do 27. je doma. Každopádně takhle to zařídíme, jo to bude, to zase problém nemáme, ale musí bejt prostě splněný tyhle podmínky, protože kdyby to nenařídil, tak ho eskortujou, tak půjde do Chomutova,“ dodal později Knotek na vysvětlenou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy