Zahraničí - Syrský režim stupňuje ve snaze zastrašit své odpůrce masakrování civilistů. Ve čtvrtek přišlo o život nejméně 160 lidí – včetně mnoha žen a dětí – ve vesnici Trímsa nedaleko města Hamá.
Scénář je stejný jako při předchozích velkých krveprolitích. Vojáci věrní prezidentu Bašáru Asadovi ostřelují lokalitu z děl, tanků a helikoptér. Když se oddíly povstalecké Svobodné syrské armády kvůli velké přesile nepřítele stáhnou, do místa vpadnou dobrovolnické provládní milice šabíha.
A zabíjejí, kradou, zapalují domy. Vláda pak oznámí, že za násilím jsou sami povstalci, protože tak chtějí přimět „mezinárodní společenství“ k intervenci v Sýrii.
Město Hamá je městem sunnitských muslimů, zatímco nejdůležitější ozbrojené složky Asadova režimu se skládají hlavně z alávitů. Komunity hlásící se k šíitskému islámu. Muži, kteří vraždili ve čtvrtek ve vesnici Trímsa, jsou podle opozičních zdrojů příslušníci milic z nedaleké alávitské vesnice.
Konflikt v Sýrii dostává stále více sektářskou podobu, o to obtížněji jej půjde zastavit. Sunnité alávity nenávidí. Alávité se bojí, že pokud „jejich“ režim padne, sunnité je povraždí.
Hamá a okolí vede už potřetí během půlstoletí zoufalý boj s režimem strany Baas. Málokteré místo ve světě se tolikrát postavilo moci na odpor a tolikrát bylo zničeno. Ale znovu povstalo.
Strana Baas se dostala k moci v roce 1963 a už rok poté zde armáda potlačovala první povstání. Zemřelo přes sto lidí, šlo o první velké protesty proti tehdy novému režimu.
V roce 1982 Hamá zvedlo hlavu znovu. Protesty přerostly v masové povstání v celém městě, které prezident Háfiz Asad – otec nynějšího prezidenta Bašára – potlačil tanky, letadly a dělostřelectvem.
Zvítězil, ale většinu města zničil a zabil možná až dvacet tisíc lidí. V místě několika masových hrobů později vyrostl luxusní čtyřhvězdičkový hotel Alpy Cham Palace. Pod jeho základy se nacházejí ostatky lidí zabitých při několikatýdenním obléhání před třiceti lety.
A konečně i v současné revoluci hrálo město důležitou úlohu. Demonstrovalo zde před rokem až půl milionu lidí. 3. července 2011 sem Asad poslal tanky v den, kdy začal muslimský postní měsíc ramadán. Mrtvé pod palbou nestíhali pohřbívat, někteří jsou pochováni v parcích nebo dvorech mezi obytnými domy.
Hamá je s necelým půlmilionem obyvatel pátým největším městem Sýrie a pomineme-li politické násilí, je proslulé obřími dřevěnými koly na řece Orontes, která se dochovala ze středověku a jsou světovým unikátem.
Protože válka v Sýrii zřejmě bude ještě gradovat a Hamá je znovu v epicentru odporu proti režimu, je na místě obava, zda tyto cenné památky i tentokrát vydrží.
Pokud revoluce zvítězí a režim strany Baas po téměř padesáti letech padne, málokde se bude slavit tolik jako v Hamá. Pokud ne, pomsta Asada a jeho vojenské mašinérie bude málokde tak krutá jako tady.