Svědectví ze žaláře: Poslední diktátor Evropy krmí vězně směsí pro dobytek

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 9. 2012 13:56
Nikolaj Avtuchovič, vězněný za kritiku Lukašenka, vypověděl, že ve věznici v Brestu trestancům dávají do jídla směsi z pytlů označených jako „krmivo pro skot a dobytek“.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Dostat se v říši takzvaného posledního diktátora Evropy do vězení je velmi zlé. Ještě více, dostane-li se člověk za mříže z politických důvodů.

Bělorusko Alexandra Lukašenka ve svých trestaneckých koloniích zadržuje desítky politických vězňů a oponentů režimu. O podmínkách, které tam za mřížemi panují, asi nikdo nemá iluze, ale nové odhalení i tak překvapuje.

Někteří odsouzení vypověděli, že dostávají v polévkách a kaších rozemleté granule, které jsou vyráběné jako krmivo pro dobytek.

Nikolaj Avtuchovič, vězněný za kritiku Lukašenka, dostal ven svědectví, podle kterého ve věznici v Brestu trestancům dávají do jídla směsi z pytlů označených jako „krmivo pro skot a dobytek“. Pytle distribuuje podnik na výrobu hnojiv a krmných směsí ve městě Baranoviči na jihozápadě Běloruska.

Avtuchovič je veteránem v řadách běloruských politických vězňů. Nejprve jej odsoudili za údajné neplacení daní, pak mu přišili pět let za nepovolené držení zbraně, kterou mu KGB podstrčila.

Lékařka Alena Krasovská, která působí v organizaci na obranu politicky stíhaných osob Platforma, považuje vězeňskou stravu za státem nařízené travičství.

Opakují se prý případy, kdy odsouzení dostávají na stůl ryby, které jsou v naprosto nepoživatelném stavu. Zřejmě jde o kusy, které se neprodaly v obchodech, nebo se cestou do nich zkazily.

Skandál ale nikterak nenaruší nedělní parlamentní volby v Bělorusku. Státem povolená média o tom neinformují, opozice až na výjimky hlasování bojkotuje a protestní shromáždění policie a KGB brutálně rozhánějí. A parlament je stejně jen formální přikyvovač prezidentského paláce.

Ruku v ruce s tím, jak země prochází hospodářskou krizí, kterou do značné míry způsobilo před dvěma lety Lukašenkovo populistické razantní zvýšení platů ve státní sféře, která naprosto dominuje běloruské ekonomice (svým ekonomickým modelem je Bělorusko z bývalých evropských republik SSSR nejblíže poměrům bývalého Sovětského svazu z dob Chruščova a Brežněva).

Tento krok vyvolal hyperinflaci, a Bělorusko se tak stalo svědkem takového nedostatku základního zboží, jaké jinde v Evropě už dávno nepamatují. V obchodech například bylo těžké sehnat cukr.

Podle nezávislého průzkumu z loňského roku ve skutečnosti stojí za Lukašenkem už jen asi dvacet procent obyvatel země.

Co může Bělorusy, kteří ho nechtějí, zachránit? Pokus o revoluci tvrdě potlačí. Na zahraničí brát ohled nemusí, v Evropě je stejně dávno izolován. Jedině snad kdyby se někdy opravdu hodně znelíbil Moskvě a rozhodla by se ho zbavit.

 

Právě se děje

Další zprávy