Svědectví z podsvětí: Úplatky pro politiky maskovaly piškoty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 2. 2012 14:46
Deník Insider získal svědectví člověka, který tvrdí, že část peněz z prodeje státního podílu plzeňské Škodovky byla určená pro politiky a úředníky. Korupci "zúřadovala" skupina později zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka. Jde o první konkrétní svědectví. Příběh z doby sociálnědemokratické vlády Vladimíra Špidly tehdy zmíněný muž sledoval „v přímém přenosu“. Insideru poskytl i jména některých korupčníků...
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Deník Insider získal svědectví člověka, který tvrdí, že část peněz z prodeje státního podílu plzeňské Škodovky byla určená pro politiky a úředníky. Korupci "zúřadovala" skupina později zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

Podezření, že deset let starý prodej plzeňské firmy nebyl čistý, tak sílí.

"Poté, co peníze na úplatky protekly řetězcem firem, nosily se politikům a úředníkům v hotovosti. Prostředníkem mezi Mrázkovou skupinou a příjemci peněz byl tehdy začínající, dnes velmi vlivný a zámožný lobbista," tvrdí muž, který se na přelomu tisíciletí pohyboval v těsné blízkosti Mrázka.

Jde o první konkrétní svědectví. Příběh z doby sociálnědemokratické vlády Vladimíra Špidly tehdy zmíněný muž sledoval „v přímém přenosu“.

Svědek poskytl Insideru i jména některých korupčníků, redakce se ale rozhodla je nezveřejnit.

Jeho výpověď je striktně anonymní a vzhledem ke smrti Mrázka zatím nebylo možné informace o konkrétních lidech ověřit. Další aktéři příběhu, včetně zmiňovaného lobbisty, nemají ochotu o něm mluvit.

Samotné obvinění, že se při prodeji Škodovky uplácelo, nicméně plně koresponduje s informacemi, které v uplynulých letech získala švýcarská prokuratura.

Ta dospěla k závěru, že v případě prodeje Škody existuje velmi vážné podezření, že zejména lidé ze státní konsolidační agentury, která státní podíl podniku spravovala, byli uplaceni. Na úplatky bylo podle zpráv, které švýcarská justice poslala do Prahy, vyčleněno minimálně 150 milionů korun.

Z toho sto milionů pak proteklo přes společnost Marila Invest, za níž tehdy stáli právě Mrázek se svým obchodním partnerem Tomášem Pitrem.

Insider připomíná, že to byl právě Mrázek, kdo v té době disponoval vynikajícími kontakty na státní úřady, mezi které patřila i konsolidační agentura. Podnikateli se dokonce podařilo dostat svého člověka - Igora Šafranka - přímo k politikům působícím v agentuře. Šafranko se stal poslaneckým asistentem tehdejšího poslance ČSSD Josefa Hojdara, současně též místopředsedy dozorčí rady ČKA.

"Franta (Mrázek, pozn. red.) se do případu Škodovky dostal jen díky svým kontaktům na ČKA. Jinak se s těmi lidmi neznal, do té doby s nimi neměl nic společného," uvedl svědek případu.

Už včera Insider popsal finanční toky, které podle Švýcarů posloužily k zakrytí původu peněz určených na úplatky.

Mrázkova Marila k tomu použila operaci, při níž pronajala ochrannou známku "Dětské piškoty" anonymní kyperské společnosti, která zároveň sublicenci propůjčila dceřiné firmě Marily. Díky této na první pohled krkolomné konstrukci mohla Marila převádět holdingu s neznámými majiteli a sídlem na Kypru libovolně velké částky za to, že využívá sublicenci na Dětské piškoty. Smlouva zanikla až v roce 2007, rok po Mrázkově smrti.

Prodejem Škody se švýcarské úřady zabývají už několik let. Narazily na něj v rámci zkoumání finančních transakcí společnosti Appian, jejíž manažeři dnes plzeňský podnik ovládají. Rozuzlení na rozdíl od kauzy Mostecké uhelné společnosti však nelze očekávat v dohledné době. Švýcaři podle zasvěcených vyčkávají na to, jak dopadne soud ohledně Mostecké uhelné, a pak případně podají obžalobu kvůli praní peněz i v souvislosti s plzeňskou Škodou.

 

Právě se děje

Další zprávy